5 جز اصلی خودرو
5 جز اصلی خودرو

جالب است بدانید که بیش از30 هزار قطعه در یک خودرو وجود دارد. 5 قطعه ی مهم  از این قطعات را با هم در این مقاله بررسی میکنیم:

ترمز و کنترلرهای ایمنی: ترمز قسمتی است که با استفاده از آن می توان سرعت اتومبیل را کم کرده ودر صورت لزوم اتومبیل را متوقف نمود. مهمترین عامل ایجاد کننده ی امنیت خودرو، ترمز می باشد. به همین علت است که باید از سالم بودن آن اطمینان حاصل کنیم.

ترمز ماشین انواع مختلفی دارد:

ABS) سیستم ABS ترمز از قفل شدن چرخ های خودرو در ترمزهای ناگهانی جلوگیری می کند. به عبارتی به منظور افزایش توان ترمزگیری و بهبود کنترل و فرمان پذیری خودرو در آستانه قفل شدن چرخ در ترمزهای ناگهانی، فشار روغن ترمز را برای لحظه ای کاهش داده تا چرخ خودرو روی سطح جاده لغزش نکند.

EBD) سیستم EBD در واقع سیستمی مکمل برای سیستم ABS طراحی گردیده است که به منظور رساندن مناسب فشار روغن ترمز برای هر چرخ انجام وظیفه می نماید. در زمان ترمز نیروی ترمزی بیشتری برای چرخ های جلو لازم می باشد و یا در شرایط مختلف مسیر و جاده هر کدام از چرخ های خودرو به میزان متفاوتی نیاز به فشار روغن ترمز دارند. این سیستم به منظور جلوگیری از لغزش چرخ ها مخصوصاً چرخ های محور عقب روی خودروها نصب می گردد.(به ویژه خودروهای باری و نیمه سنگین)

ESP) این سیستم برای کنترل مطلوب خودرو روی سطوح جاده و حفظ ثبات آن در هنگام پیچیدن طراحی شده است. در خودروهایی که این سیستم نصب می گردد اگر راننده در پیچ، فرمان را بیش از حد بچرخاند و تعادل خودرو از بین برود این سیستم، خودرو را به مسیر اصلی خود باز می گرداند. این عمل توسط شناسایی و پردازش ناحیه لغزش توسط ایجاد حالت ترمزی روی یک چرخ و همزمان کاهش توان تولیدی موتور برای بازگردانی ثبات به خودرو انجام می گردد. 

تایر: خوشبختانه، دنیایی از مطالب در مورد این جز اصلی، یعنی لاستیک در سایت ما وجود دارد. اگر بخواهیم لاستیک را با زبان ساده تعریف کنیم میتوانیم بگوییم که لاستیک وسیله ایست که تماس خودرو با سطح جاده را ایجاد میکند. در همین جا به شما پیشنهاد میکنیم که حتما سری به لینک های زیر که شامل نکات بسیار پراهمیت درمورد لاستیک است بزنید.

باتری: حیات خودروی شما به این قطعه وابسته است. سلامتی این بخش از خودرو بسیارضروریست. در حقیقت، اگر باتری خودرو بمیرد(تمام شود)، عملا ماشین هم از کار افتاده به حساب می آید. باتری خودرو به طور معمول 2 تا 3 سال کار می کند. توجه داشته باشید که در صورت بروز هر گونه مشکل در این بخش حتما به متخصص مراجعه نمایید.

روغن: روغن خودرو از ارکان بسیار مهمی است که خودرو به شدت به آن نیازمند است و از آن تغذیه می کند. هر5000 کیلومتر یا به عبارتی هر 3 ماه آن را چک کرده و در صورت لزوم تعویض کنید.

فیلتر هوا: یکی از قسمت هایی است که معمولا نادیده گرفته می شود. بدون فيلتر هوا مقادير بسيار زيادی از ذرات آلاينده، قادرند اجزای مهم موتور مانند: سوپاپ ها، ياتاقان ها، رينگ های پيستون و بدنه داخلی سيلندر را شديدا دچار سايش و فرسايش نمايند. ذرات متفاوت با اشکال و اندازه های متفاوت مثل ماسه، گرد وغبار، دوده، گرده، رطوبت و... درهوای ورودی به موتور وجود دارد که در صورت عدم جلوگيری از ورود آن ها به موتور باعث بروز صدمات جدی به موتور می گردند، فيلتر های هوا از ورود اين ذرات به داخل موتور جلوگيری کرده و باعث احتراق مناسب و حفاظت ازموتورمی گردد.


در هنگام ثبت نظر به موارد ذیل دقت فرمایید

از زبان فارسی برای کامنت گذاری استفاده نمایید.

استفاده از کاراکتر های خاص و اموجی در ثبت نظر قابل قبول نمی باشد.

از ارسال لینک‌های سایت‌های دیگر و ارایه‌ی اطلاعات شخصی خودتان مثل شماره تماس، ایمیل و آی‌دی شبکه‌های اجتماعی پرهیز کنید.

مقایسه 0