آیا از حذف کردن این آیتم اطمینان دارید؟

جستجو و انتخاب


«یزد ‌تایر» با نیمی ازحجم تولیدات «بارز» یک و ‌نیم برابر بیشتر سود کرد
 

فصل اقتصاد - گروه صنعتی بارز به عنوان رهبر بازار تایر ایران با در اختیار داشتن 45درصد از سهم بازار تایر در کشور،‌سال 98را  با تنها با 10.1درصد سود خالص  به پایان رساند.

به گزارش فصل اقتصاد، گروه صنعتی بارز به عنوان رهبر بازار تایر ایران با در اختیار داشتن 45درصد از سهم بازار تایر در کشور،‌سال 98را با تنها با 10.1درصد سود خالص به پایان رساند.سودی که در مقایسه با رقیب سنتی خود یعنی یزد تایر آنهم در شرایطی که تولیدات صنایع لاستیک یزد حتی کمتر از نیمی از حجم تولید بارز است،‌ نشان از این دارد که بارز یک‌ونیم برابر کمتر از یزدتایر سود خالص به مجموعه و سهامداران خود تزریق کرده است. به گزارش روزنامه «دنیای‌خودرو» بررسی صورت‌های مالی شرکت‌های حاضر در بورس ساده‌ترین راه برای ارزیابی سودآوری شرکت ها برای سرمایه گذاری درآنهاست. مقایسه عملکردی دو مجموعه گروه صنعتی بارز و صنایع لاستیک یزد به‌عنوان دو شرکتی که محصولاتشان در بازار رقابتی سخت با یکدیگر دارند، حکایت از عملکرد بهتر صنایع لاستیک یزد در مباحث مدیریتی است. اگرچه شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی (شستا)در هر دو شرکت سهامدار بوده اما نکته حائز اهمیت مدیریت یزدتایر توسط بخش خصوصی است که به احتمال زیاد باعث شده این شرکت باوجود در اختیار داشتن نیمی از میزان تولید گروه صنعتی بارز یک و نیم برابر بیشتر از رهبر بازار تایر ایران از نظر حجم تولید سود کند.
مقایسه تولید در سال 98بر اساس تناژ
براساس آمارهای منتشرشده گروه صنعتی بارز در سال گذشته 77هزار و 743تن انواع تایر و صنایع لاستیک یزد نیز 28هزار و 645تن تایر تولید کرده است.با اینحال بارز از این میزان 75هزار و 405تن انواع لاستیک را روانه بازار کرده است.اما یزد تایر یک‌هزار تن بیشتر از تولیدات خود را در سال گذشته به بخش‌های مختلف از خودروساز گرفته تا بخش نمایندگان فروخته و میزان فروش این شرکت بر اساس تناژ،‌29هزار و 604تن در پایان سال 98بوده است.
فروش ریالی و سودی عجیب برای بارز
مبلغ فروش ریالی گروه صنعتی بارز در سال گذشته هزار و 686میلیارد تومان بوده است که و یزد تایری ها با در اختیار داشتن نیمی‌از میزان تولید بارز بیش از 714میلیارد تومان از فروش تایرهایشان در بازار پول دریافت کرده‌اند. اما وقتی پای سود خالص به حساب می‌آید عددها کمی عجیب است. بزرگ‌ترین تایرساز کشور 170میلیارد تومان سود خالص داشته و یزد تایر با رقم فروشی کمتر از نصف آنچه گروه صنعتی بارز فروخته است 115میلیارد تومان سود خالص کرده، این درحالی است که مقایسه محاسبه سود خالص این دو شرکت نشان از حاشیه سود خالص گروه صنعتی بارز به میزان 10.1درصد دارد ولی یزد تایر در سال گذشته 16درصد سود خالص کرده است.
شاید ذکر این نکته نیز جالب باشد که بخشی از سود رهبربازار تایر ایران ناشی‌از سود بانکی و سود سهام است. آنهم در شرایطی که هر سهم بارز در سال گذشته 676ریال سود داشته و هر سهم یزد تایر دو هزار و 267ریال. اما در محاسبات سود ناشی‌از سهام و سود بانکی،‌گروه صنعتی بارز بیش‌از 54میلیارد تومان از سود خالص 170میلیارد تومانی خود در سال 98را از این محل کسب کرده و صنایع لاستیک یزد نیز شش و نیم میلیارد تومان سود سهام و سود بانکی گرفته است. مقایسه آمارهای رسمی مستندترین راه برای رسیدن به این موضوع است که یک شرکت با حجم بالای سرمایه‌گذاری و تولید تا چه میزان در مسیر سوددهی حرکت کرده است یا عملکرد ضعیف در بخش‌های مختلف به سهامداران اصلی آن‌طور که باید سود نداده است.

منبع خبر : فصل اقتصادثبت نظر

نظرات خود را در بخش ذیل وارد نمایید.

لاستیک بارز با رشد ۲۷۵/۸ رکورددار جهش تولید در سال جاری است


علی اکبر مشرفی گفت: در حال حاضر با رشد تولید 275/8 رکورد دار تولید در تاریخ این واحد صنعتی بوده ایم گرچه کرونا مشکلاتی ایجاد کرده است اما تدابیر پیشگیرانه ما توانسته است در بهترین حالت تولیدی قرار بگیرد لذا برای جهش تولید و افزایش رشد آن در آبان ماه یکسری

افزایش تولید 3000 حلقه تایر خودرو در مجتمع لاستیک یزد تا 3 سال آینده/ پیزد؛ 8 سال پیاپی صادرکننده نمونه کشور


هفتادودومین نشست خبری «یک دیدار، یک عرضه» فرابورس به شرکت مجتمع صنایع لاستیک یزد اختصاص یافت و اسکندر ستوده، مدیرعامل این شرکت در آستانه عرضه اولیه سهام مجتمع صنایع لاستیک یزد، از افزایش 3000 حلقه تایر خودرو تا سال آینده خبر داد و گفت: ظرفیت تولید این مجت

آغاز فعالیت پیرلی بعد از قرنطینه اجباری در ایتالیا


پیرلی روز دوشنبه ، 4 ماه می با انجام اقدامتی برای حفظ سلامتی و ایمنی کارمندان ، فعالیت مجدد خود را شروع کرد . این شرکت با همکاری دانشگاهی در میلان با مشخص کردن پروتکل های بهداشتی جهت پیشگیری و محافظت از کارمندان در برابر بیماری کوید 19 همکاری کرد.

تولید حدود ۱۶ هزار تن تایر و تیوب در فروردین ماه


بررسی آمارهای تایرسازان کشور حاکی از تولید ۱۵ هزار و ۹۴۳ تن انواع تایر و تیوب در فروردین ماه امسال است.

ارسال اطلاعیه در هنگام موجودی

اطلاع از طریق دریافت پست الکترونیکی
اطلاع از طریق دریافت پیامک
جهت دریافت اطلاعیه از موجود شدن کالا، میتوانید با فعال سازی موراد فوق، از موجود شدن کالای مد نظر مطلع شوید !

ثبت نام در هایپرتایر


با قوانین و شرایط حریم خصوصی هایپرتایر موافقم.


دارای حساب کاربری در هایپرتایر هستید ؟ وارد شوید

بازیابی رمز عبور


تغییر رمز عبور


تایید حساب کاربری


کد ارسال شده به شماره خود را جهت فعالسازی حساب کاربری وارد نمایید.