مقاومت چرخشی ( Rolling Resistance)
مقاومت چرخشی ( Rolling Resistance)

 

مقاومت چرخشی یا همان مقاومت اصطحکاکی به معنای نیروی مقاومت لاستیک هنگام حرکت روی یک سطح می باشد. اگر نگاه دقیقی به تایرهای نصب شده روی خودرو بیندازید متوجه خواهید شد که کاملاً گرد نیستند. زیر تایر نصب شده یک بخش صاف و تخت شکل میگیرد که با سطح جاده تماس پیدا می‌کند. در تصویر می‌توانید این بخش تخت که سطح تماس نامیده می‌شود را ببینید. وقتی تایر می‌چرخد، سطح تماس باید دور تایر بچرخد تا تماسش را با سطح جاده حفظ کند. لاستیک هنگام چرخش انرژی مصرف می‌کند و هرچه بیشتر حرکت کند انرژی بیشتری مصرف می‌کند. مقداری از آن انرژی از طریق اصطحکاک به گرما تبدیل می‌شود. از آن جایی که تایر کم باد یا دارای بار اضافی بیشتر خم می‌شود، انرژی بیشتری جذب کرده، در نتیجه گرمای بیشتری تولید می‌کند. گاهی اوقات سازندگان تایر عددی به اسم مضرب اصطحکاک چرخشی (CRF) روی تایرها می‌نویسند. با استفاده از این عدد می‌توانید حساب کنید تایرهنگام حرکت چقدر انرژی جذب می‌کند CRF ارتباطی به میزان اصطحکاک تایر ندارد بلکه فقط برای محاسبه مقاومت چرخشی تایرها مورد استفاده قرار می‌گیرد. نیروی مورد نیاز برای غلبه بر اصطحکاک، برابراست با CRF ضرب در وزن تایر.

مقاومت چرخشی بر مصرف سوخت نیز تاثیرگذاراست. عواملی مثل فشار باد لاستیک، ساختار لاستیک، پهنای لاستیک و طرح آج آن بر روی مقاومت چرخشی اثرگذار است. تایر پهن تر تماس بیشتری با سطح جاده داشته پس بهتر میچرخد. در حالی که تایر هایی که باریک هستند مثل تایر دوچرخه تماس کمتر ولی طولانی تری دارد. تغییر شکل در لاستیک های باریک بیشتر از لاستیک های پهن رخ میدهد.


در هنگام ثبت نظر به موارد ذیل دقت فرمایید

از زبان فارسی برای کامنت گذاری استفاده نمایید.

استفاده از کاراکتر های خاص و اموجی در ثبت نظر قابل قبول نمی باشد.

از ارسال لینک‌های سایت‌های دیگر و ارایه‌ی اطلاعات شخصی خودتان مثل شماره تماس، ایمیل و آی‌دی شبکه‌های اجتماعی پرهیز کنید.

مقایسه 0