میزان چسبندگی و انواع تایرها
میزان چسبندگی و انواع تایر

 

راههای مختلفی برای تست کردن، اندازه گیری و ثبت شاخصِ قدرت چنگ زنی تایرها وجود دارد. تعدادی از این آزمایشات در واقع قدرت چنگ زنی لاستیکها در جاده های خشک را می سنجند. این ویژگی به چنگ زنی لاستیک در مسیرهای خشک اشاره می کند. این مجموعه از آزمایشات روی سطوح آسفالت شده انجام می شود و دقیقا میزان چسبندگی و اصطکاک لاستیک ها را مورد آزمایش قرار می دهد. میزان چسبندگی روی جاده های خشک تا حدود زیادی به نوع موادی که در ساخت و تولید لاستیک بکار رفته است مرتبط می شود. تایرهایی با بالاترین میزان چسبندگی، اغلب ساختارِ رویه ی نرم تری هم دارند. لاستیک هایی که نرم تر هستند برای رانندگی در زمستان مناسب نیستند. تست هایی که در این مورد صورت می گیرد مطلوبیت ترمز و سرعت گیری با چنین تایرهایی را هم می سنجند. لاستیک هایی که به خوبی به جاده می چسبند، سر نمی خورند و لغزشی ندارند از چنگ زنی بیشتری هم برخوردارند.

میزان چنگ زنی تایر در جاده های مرطوب هم مورد بررسی قرار می گیرد. با اینکه بسیاری از همان متغیرهایی که برای سنجش چسبندگی در بالا در تستِ جاده های مرطوب هم استفاده می شود ولی مهمترین متغیر در این آزمایش، طرح آج هاست. گل هایی که شیارهای عمیقی دارند و آب را از زیر تایرها به طرفین تخلیه می کنند، در جاده های لغزنده و خیس چسبندگی بیشتری دارند.


در هنگام ثبت نظر به موارد ذیل دقت فرمایید

از زبان فارسی برای کامنت گذاری استفاده نمایید.

استفاده از کاراکتر های خاص و اموجی در ثبت نظر قابل قبول نمی باشد.

از ارسال لینک‌های سایت‌های دیگر و ارایه‌ی اطلاعات شخصی خودتان مثل شماره تماس، ایمیل و آی‌دی شبکه‌های اجتماعی پرهیز کنید.

مقایسه 0