تاریخچه لاستیک
 

یکی از بزرگترین اختراعات بشر چرخ بوده است. با اختراع چرخ، حرکت و جابجایی بسیار آسان تر شد. اما این اختراع تنها به همین جا ختم نشد. روند تکامل این اختراع ادامه پیدا کرد تا جایی که لاستیک (تایر) های بادی توسط آقای جان بوید دانلوپ ایرلندی اختراع شد. او ابتدا این لاستیک (تایر) های بادی را برای چرخ های سه چرخه ی پسرش که کائوچویی بود ساخت. او ورقه ی کائوچویی را به شکل لوله ای درآورد و دور تا دور چرخ قرار داد و در آخر داخل آن را از هوا پر کرد. بعد ها میشلن(فرانسه) از این اختراع برای اتومبیل استفاده کرد.

در حال حاضر، برندهای مختلفی هستند که گستره ی وسیعی از لاستیک (تایر) ها را برای خودرو های گوناگون تولید میکنند که از نظر اندازه، گل(طرح)، جنس و دیگر ویژگی ها با هم متفاوت هستند. جالب است بدانید که بیش از 95 درصد از وزن خودرو را فشار باد درون لاستیک (تایر) تحمل میکند و خود لاستیک (تایر) تنها 5 درصد از وزن را تحمل میکند. نحوه ی فرمان دادن، هدایت، شتاب گیری و ترمز کردن خودرو به لاستیک (تایر) بستگی دارد. این کیفیت بیشتر در سرعت های بالا مهم جلوه میکند.

تاریخچه شرکت تایر سازی میشلن را در اینجا بخوانید.


در هنگام ثبت نظر به موارد ذیل دقت فرمایید

از زبان فارسی برای کامنت گذاری استفاده نمایید.

استفاده از کاراکتر های خاص و اموجی در ثبت نظر قابل قبول نمی باشد.

از ارسال لینک‌های سایت‌های دیگر و ارایه‌ی اطلاعات شخصی خودتان مثل شماره تماس، ایمیل و آی‌دی شبکه‌های اجتماعی پرهیز کنید.

مقایسه 0