نحوه نصب زنجیر چرخ بر روی لاستیک ها
 

رانندگی در شرایط برفی و یخبندان با لاستیک ­های معمولی بسیار خطرناک است. در چنین شرایطی استفاده از زنجیر چرخ می­تواند برای ایمنی شما و دیگر رانندگان بسیار مفید باشد. البته استفاده از آنها در جاده ­های شیبدار و مناطق کوهستانی، الزامی است که البته در جاده های معمولی پوشیده از برف و یخ زدگی نیز می­توانید از آنها برای داشتن ایمنی بیشتر استفاده کنید. به نظر می ­رسد بستن زنجیر چرخ کمی دشوار باشد، اما اینطور نیست، انجام این کار بسیار ساده است. می­توان گفت نصب آنها در شرایط بد آب و هوایی کمی سخت است، پس پیش از وارد شدن به جاده برفی و یخ ­زده، زنجیر چرخ­ ها را ببندید. در اینجا نکاتی درباره انتخاب و چگونگی استفاده از آن آورده شده است که باهم مورد بررسی قرار می ­دهیم.

  • زنجیر چرخ­ ها را متناسب با سایز لاستیک خود خریداری کنید. برای پیدا کردن سایز لاستیک به روی دیواره جانبی تایر یا دفترچه راهنمای خودرو نگاهی بیاندازید. به این دلیل که هنگام خرید زنجیر چرخ به این اطلاعات نیاز خواهید داشت. عدد اول عرض تایر، عدد دوم نسبت منظر تایر (نسبت ارتفاع دیوار جانبی به عرض تایر) و عدد سوم قطر لاستیک را نشان می ­دهد، که معمولاً با اینچ مشخص می ­شود. در اینجا می­توانید اطلاعات بیشتری درمورد سایز لاستیک دریافت کنید.
  • زنجیر چرخ انواع مختلفی دارد که در اینجا می­توانید انواع آن را مورد بررسی قرار دهید و بعد اقدام به خرید نمایید. بعد از خرید برای نصب، زنجیرها را از بسته ­بندی جدا کرده و هرگونه پیچ و تاب یا گره را باز کنید، تا زنجیرها به شکل توری در بیایند. انجام این کار ممکن است کمی زمان ببرد، بنابراین بهتر است قبل از اینکه به شدت به آن نیاز پیدا کنید، آنها را آماده کرده باشید.
  • توجه داشته باشید که اگر خودرو شما دیفرانسیل جلو است، زنجیرها را روی لاستیک های جلو و اگر دیفرانسیل عقب است، زنجیر چرخ را روی لاستیک های عقب قرار دهید. برای خودروهای چهار دیفرانسیل ، بهتر است زنجیر چرخ ­ها را روی هر چهار لاستیک­ نصب کنید تا قدرت فرمان­پذیری بیشتری در شرایط بد آب و هوایی داشته باشید.
  • پیش از بستن زنجیر چرخ ­ها، به کنار جاده بروید و در مکان امنی خودرو را پارک کنید، فقط توجه داشته باشید که هنگام پارک خودرو چرخ­ ها صاف باشند. ترمز دستی را بکشید و حتماً لباس گرم و دستکش همراه خود داشته باشید چون ممکن است بستن آنها کمی زمان ببرد.
  • برای بستن زنجیر، آنها را روی زمین و در امتداد تایر­ها پهن کنید به طوریکه قسمت صاف آن با تایر و قسمت خاردار آن با سطح زمین در تماس باشد. به آرامی خودرو را به حرکت درآورده و بر روی زنجیر چرخ قرار بگیرید. زنجیر را از دو طرف بر روی سطح تایر آورده و دو لبه قلاب را به هم متصل کنید. اطمینان حاصل کنید که قلاب را از داخل و خارج در یک راستا به هم وصل کرده اید. بست هایی در زنجیر چرخ وجود دارد که با چرخاندن آنها توسط آچار مخصوص، زنجیر چرخ محکم­تر بر روی تایر نصب می شود.
  • بعد از اطمینان از محکم شدن زنجیر چرخ ­ها، پشت فرمان نشسته و کمی به سمت جلو حرکت کنید تا زنجیر چرخ کاملاً بر روی تایرها چفت شوند. بعد از مطمئن شدن از انجام کار با ایمنی کامل به رانندگی خود در شرایط برفی و یخبندان ادامه دهید. فقط توجه داشته باشید بعد از طی کردن هر چند کیلومتر، از محکم بودن و شل نشدن آنها اطمینان حاصل کنید.

 


در هنگام ثبت نظر به موارد ذیل دقت فرمایید

از زبان فارسی برای کامنت گذاری استفاده نمایید.

استفاده از کاراکتر های خاص و اموجی در ثبت نظر قابل قبول نمی باشد.

از ارسال لینک‌های سایت‌های دیگر و ارایه‌ی اطلاعات شخصی خودتان مثل شماره تماس، ایمیل و آی‌دی شبکه‌های اجتماعی پرهیز کنید.

مقایسه 0