روغن ریزی خودرو
روغن ریزی خودرو و دلایل به وجود آمدن آن

یکی از مشکلاتی که گاهاً امکان دارد برای خودرو به وجود بیاید، روغن ریزی است. اگر خودروی شما روغن ریزی دارد حتما آن را جهت تعمیر پیش مکانیک ببرید. یکی از راه حل های جلوگیری از به وجود آمدن این مشکل، تعویض به موقع روغن های چهارگانه ی ماشین به خصوص روغن ترمز است. روغن های چهار گانه شامل: روغن ترمز، روغن موتور، روغن هیدرولیک (فرمان) و در نهایت روغن گیربکس است. روغن موتور که از مهم ترین آنهاست نباید سیاه یا اصطلاحا کثیف باشد و عدم توجه به این مسئله سبب آسیب رسیدن به دیگر اجزای خودرو میشود.

روغن ریزی می تواند از خروجی های مختلفی به وجود بیاید. مشخص ترین علامت این مسئله لکه های قهوه ای رنگی است که زیر خودرو مشاهده می کنید. حتما با دقت بررسی کنید که روغن بیشتر از کدام قسمت ماشین خارج شده است. تشخیص محل نشتی بسیار مهم است.

علت روغن ریزی خودرو چیست؟

روغن ریزی میتواند از ایجاد مشکل در فیلتر روغن، میل لنگ، واشر درب سوپاپ، مخزن روغن موتور یا همان کارتل و... ناشی شده باشد.

آیا روغن ریزی ماشین خطرناک است؟

نشت روغن نه تنها منجر به کاهش فشار، بلکه می تواند باعث فرسودگی و ترک های غیر ضروری موتور نیز بشود. اگر لکه های تیره زیر خودرو و کناره های لاستیک و یا چراغ روغن داشبورد پیدا کردید، به خواندن این مقاله ادامه بدهید.

نشت روغن در خودرو و نقاط احتمالی آن

1.        واشر فیلتر روغن

نشت روغن خودرو یا موتور زمانی رخ می دهد که واشر روغن به درستی و محکم بسته نشده و یا فیلتر روغن به مرور زمان شل شده است. در این مواقع که به آن نشتی فیلتر روغن نیز می گویند، مشکل شما با سفت کردن واشر فیلتر رفع می شود. اگر فیلتر روغتان قدیمی شده و نیاز به تعویض دارد، از تمیزی و جدا شدن کامل فیلتر قدیمی مطمئن شوید.

2.       واشر پمپ روغن

گاهی اوقات یک پمپ روغن خارجی با پیچ و مهره و واشری به بلوک موتور متصل می شود که ممکن است به مرور زمان فرسوده شده و نشت کند. هنگامی که روغن کافی در پمپ وجود نداشته باشد، سایش زودرس در پمپ اتفاق می افتد. 

3.      واشر تابه روغن

یک واشر بین تابه و بلوک موتور قرار دارد. این واشر تحت نیرو و فشارهای مختلفی از جمله فشار، انبساط حرارتی و ارتعاشات قرار می‌گیرد که در نهایت می‌تواند باعث نشت واشر روغن شود. اگر پیچ ها به مرور زمان شل شوند، روغن موتور شروع به نشتی می کند. در صورتی که گشتاور پیچ روی تابه روغن بررسی شود، می توان از روغن ریزی موتور جلوگیری کرد.

4.       واشر پوشش راکر

یکی از مکان های رایج نشتی روغن قسمتی است که واشر بین روکش و سرسیلندر قرار می گیرد. در این موتور یک ردیف سوپاپ قرار دارد که با یک راکر یا روکش سوپاپ، یک پوشش برای موتورهای خطی یا دو پوشش برای موتورهای سبک V را می پوشاند. همیشه مطمئن شوید که پیچ های روکش راکر به اندازه کافی سفت شده باشد.

اگر نکات بالا را در خودرو چک کردید و همچنان مشکل نشتی داشتید، احتمالا واشر شما دچار مشکلات اساسی می باشد.

انواع مختلفی از واشرها از جمله واشر لاستیکی، چوب پنبه ای، سیلیکونی، واشر کولر روغنی یا درزگیر مایع وجود دارد که به عنوان محلول های OEM و جایگزین استفاده می شوند که همه آنها پس از سال ها استفاده مستعد نشتی هستند.

انواع روغن ریزی ماشین

انواع مختلفی از نشت روغن وجود دارد و حتی امکان نشت در حالتی که ماشین خاموش است هم وجود دارد.

1.        نشت مایع ترمز

خطرناک ترین نوع نشت مربوط به نشت مایع ترمز است که می توانید آنرا در قدرت ترمیزگیری کم متوجه شوید. این اتفاق معمولاً به دلیل خط ترمز معیوب یا فرسوده شدن لنت ترمز به وجود می آید.

2.       نشت مایع خنک کننده

اگر گرم شدن خودرو بیش از یک مقداری طول بکشد، نشت مایع خنک کننده قابل مشاهده خواهد بود. وجود مایع خنک کننده برای عملکرد صحیح خودرو شما ضروری است و نشت آن می تواند مشکلاتی را برای خودروی شما وجود بیارد. از دیگر راه های تشخیص نشتی روغن مایع خنک کننده، بیرون آمدن دود از زیر کاپوت در هنگام رانندگی است.

3.      نشت مایع فرمان برقی

نشت مایع فرمان برقی را می توانید از صدای خش خش زیر کاپوت متوجه شوید. نشت این روغن نیز می تواند خطرناک باشد و باید بلافاصله به آن رسیدگی بشود. عواقب این نشت مانند نشت روغن ترمز است. گاهی اوقات این نشتی ها به دلیل معیوب بودن شیلنگ یا تسمه ایجاد می شود.

4.       نشت روغن موتور

همانطور که قبلاً گفته شد، نشتی روغن موتور را می توان به راحتی از وجود لکه های روغن در زیر ماشین یا بوی سوختن لاستیک از زیر کاپوت ماشین تشخیص داد.

5.      نشت مایع گیربکس

نشت مایع گیربکس به راحتی قابل شناسایی است، زیرا بوی روغن سوخته می دهد و ممکن است دارای رنگ صورتی یا قرمز باشد. این نشتی می تواند ناشی از نشتی درزگیر، شلنگ یا واشر سر معیوب باشد. این نشت منجر به لغزش گیربکس شده و بر عملکرد خودروی شما تأثیر منفی می گذارد.

6.      ضد یخ

برخلاف نشت مایع خنک کننده که بالاتر به آن اشاره کردیم، نشت مایع خنک کننده ضد یخ می تواند منجر به گرم شدن بیش از حد موتور و آسیب جدی به آن شود. اگر ماشین شما داغ یا بیش از حد گرم شده باشد، به راحتی قابل تشخیص است.

علت روغن ریزی ماشین

از دلایل رایج نشت روغن می توان به نشت واشر کاسه روغن، پوشش تسمه تایم یا آب بندی اشاره کرد.

1.        دوشاخه تخلیه روغن

پلاگین تخلیه آسیب دیده یا فرسوده می تواند باعث نشت روغن شود. این نوع نشتی معمولاً زمانی ایجاد می شود که پس از هر تعویض روغن، کل شاخه تخلیه روغن یا آب بندی آن، تعویض نمی شود. برای جلوگیری از این نوع نشتی، از سفت و درست بسته شدن دوشاخه اطمینان حاص کنید. پلاگین تخلیه روغن در پایین مخزن روغن قرار دارد و از طریق آن قابل دسترسی است.

2.       درپوش مخزن روغن

این احتمالا یکی از کم نگران کننده ترین مدل های نشت روغن باشد، این نشت زمانی رخ می دهد که درپوش مخزن روغن شل شده باشد. لکه های روغن را می توان در زیر خودرو مشاهده کرد و نشتی را می توان به سادگی با سفت کردن درپوش برطرف کرد یا در صورت شکسته شدن درپوش آن را تعویض کرد.

3.      واشر سوپاپ

پوشش سوپاپ از اجزای داخل سرسیلندر محافظت می کند، زیرا واشر فضای بین سرسیلندر و پوشش سوپاپ را می پوشاند. این نشتی در صورت نشت روغن از بالای موتور قابل مشاهده است. نشتی از واشر پوشش سوپاپ، به معنای فرسوده شدن واشر و زمان تعویض آن می باشد.

4.       روغن زیاد

گاهی اوقات، دلیل نشت روغن یا نشت روغن توربو پر شدن بیش از حد مخزن روغن می باشد. یک راه آسان برای فهمیدن این موضوع، مشاهده لکه روغن در زیر ماشین و چشمک نزدن روغن موتور داشبورد است.

5.      تهویه میل لنگ

میله لنگ اغلب از طریق یک دریچه و یک شلنگ که به ورودی هدایت شده است تهویه می شود. این تهویه از نبود فشار بیش از حد در داخل میله لنگ اطمینان حاصل می کند. اگر این تهویه مسدود شود، موتور تحت فشار زیادی قرار می گیرد و در نهایت نشتی روغن اتفاق می افتد. زیرا روغن سعی می کند راهی برای خروج از موتور پیدا کند.

6.      واشر سر سیلندر آسیب دیده

در صورت آسیب دیدن واشر سر سیلندر، روغن در داخل محفظه احتراق سیستم خنک کننده نشتی پیدا می کند. اگر نشتی از کانال های فشار روغن نزدیک لبه واشر سر سیلندر وجود داشته باشد، می تواند منجر به نشت روغن خارجی در موتور شود. با اینکه احتمال این اتفاق خیلی کم است اما نا ممکن هم نیست، اگر به نظر می رسد روغن از بین بلوک موتور و سرسیلندر بیرون می آید، باید فوراً برای حل این مشکل اقدام شود.

7.       سنسور فشار روغن

سنسور فشار روغن در سرسیلندر یا در بلوک موتور که اغلب از پلاستیک ساخته شده است قرار دارد و با گذشت زمان ممکن است ترک خورده و منجر به نشتی شود. تعویض آن کار ساده و مقرون به صرفه ای است.

8.      مهر و موم میل لنگ یا میل بادامک

چرخش همیشگی مهر و موم میل لنگ و میل بادامک باعث فرسودگی آب بندی ها می شود. این مهر و موم روغن موتور را در داخل موتور نگه میدارد. میل لنگ هم در جلوی موتور و هم در پشت قرقره آب بندی دارد، اما میل بادامک فقط در قسمت جلوی موتور آب بندی شده است. نشتی مهر و موم روغن موتور میل لنگ را می توان نشتی روغن دنده نیز نامید.

9.      نشتی روغن کولر

نشتی های جلوی موتور احتمالا از خنک کننده موتور هستند. این یک نشت روغن معمولی است، زیرا آب بندی ها از پلاستیک هایی ساخته شده اند که می توانند ترک بخورند و نشت کنند.

10.     سر سیلندر یا بلوک موتور

در صورت ترک خوردن سرسیلندر یا بلوک موتور، روغن ممکن است از موتور نشت کند و حتی وارد سیستم کولینگ شود. این می تواند زمانی اتفاق بیفتد که مایع خنک کننده کافی در سیستم خنک کننده وجود نداشته باشد، که باعث یخ زدن مایع خنک کننده می شود. اگر بلوک موتور ترک خورده یا سوراخ های زنگ زده در آن وجود دارد، تعویض کل موتور توصیه می شود.

جدا از این نشتی ها، گاهی اوقات روغن نیز می تواند از اگزوز شما نشت کند که معمولاً به روغن نشت اگزوز یا روغن نشت از کمک فنر معروف است. اینها می تواند نتیجه هر یک از دلایل بالا باشد و مراجعه زودهنگام به مکانیک می تواند در این موارد بسیار مفید باشد.

چگونه نشت روغن موتور خودرو را متوقف کنیم؟

در اینجا چند راه برای رفع نشتی روغن خودرو وجود دارد:

1.        به طور منظم فیلتر و روغن را عوض کنید

یکی از راه های ساده برای جلوگیری از نشت روغن، تعویض منظم فیلتر و روغن است. با اینکار کیفیت روغن موتور همیشه حفظ می شود و به سلامت و عملکرد موتور بهبود بخشیده می شود.

2.       استفاده از روغن مناسب

استفاده از روغن های نامرغوب تاثیرات منفی را بر روی موتور شما به جای می گذارد و حتی ممکن است منجر به نشت مدوام روغن بشود. در نتیجه، همیشه توصیه می شود که از نوع مناسب روغن استفاده شود.

3.      بازرسی های منظم

به طور منظم خودرو را بازرسی کنید  و یا به مکانیکی ببرید تا شما یا آنها بتوانید تمام قطعات ماشین را بررسی و در صورت وجود نشتی، فورا مشکل را فع کنید.

4.       پر کردن روغن به اندازه

همانطور که قبلا گفته شد، درست و کامل پر شدن روغن از اهمیت زیادی برخوردار است.

5.      استفاده از نشت گیر

نشت گیرهایی مانند No Leak یا Stop Leak راه حل های فوری برای مشکل نشتی شما هستند. این افزودنی ها برای اکثر نشت ها کار می کنند، در حالی که ممکن است برای نشت های شدید کارایی نداشته باشند. این نشت گیرها واشرهای قدیمی را نرم و حالت می دهند و باعث تورم مجدد آنها و جلوگیری از نشت بیشتر می شوند.

نتیجه

در کل، هر نشتی راه حلی دارد، چه ساده باشد چه نباشد. اکنون که درباره انواع نشتی ها و کارهایی که  برای جلوگیری و رفع آن می توانید انجام دهید، بیشتر می دانید، به راحتی می توانید برای رفع مشکل خود بپردازید.البته سعی کنید فقط به علم خود در این باره بسنده نکنید و حتما از یک متخصص برای رفع این مشکل راهنمایی بگیرید.


در هنگام ثبت نظر به موارد ذیل دقت فرمایید

از زبان فارسی برای کامنت گذاری استفاده نمایید.

استفاده از کاراکتر های خاص و اموجی در ثبت نظر قابل قبول نمی باشد.

از ارسال لینک‌های سایت‌های دیگر و ارایه‌ی اطلاعات شخصی خودتان مثل شماره تماس، ایمیل و آی‌دی شبکه‌های اجتماعی پرهیز کنید.

مقایسه 0