علائم درج شده روی دیواره لاستیک به چه معناست؟
علامت های روی لاستیک

بر روي ديواره خارجی همه ی لاستیک های ایرانی و لاستیک های خارجی یکسری اعداد و كدهایي درج شده است كه نشان دهنده مشخصات لاستیک هستند که در حقيقت شناسنامه تاير خودرو نیز محسوب می شوند. در شكل بالا و بر روی دیواره تایر می توانید این اعداد و علامت ها را مشاهده کنید که در ادامه به شرح برخي از مهمترين آنها از دید هایپرتایر میپردازیم:

سایز لاستیک

سایز لاستیک یکی از مهم ترین اعدادی است که بر روی دیواره تایر نوشته شده و شما باید درباره آن طلاع داشته باشید  تا در صورت خرید تایر جدید دچار مشکل نشوید. در اینجا توضیحی کوتاه درباره اندازه لاستیک داده شده است که برای اطلاع و دریافت تویحات بیشتر می توانید به مقاله چگونه لاستیک را بخوانیم مراجعه فرمایید. به طور مثال : سایز تایر خودرو با علائمي همچون P185/60R14 نشان داده مي شود که بدين معني مي باشد: 

P  = لاستیک خودروي سواري

185= پهناي تاير که برحسب ميلي­متر اندازه گیری می گردد.

60= نسبت ارتفاع ديواره لاستیک به پهناي آن که برحسب ميلي­متراندازه گیری می گردد.

R = رادیال که ساختار لاستیک را نشان می دهد

14= قطر رينگ که بر حسب اينچ اندازه گیری می گردد

تحمل وزن لاستیک

اين عدد نشانگر حداكثر وزني است كه تاير مي تواند تحمل كند، هنگامي كه حداكثر مقدار مجاز فشار باد را داشته باشد. براي خودروهاي سواري، عدد تحمل وزن بين 71 تا 110 است. براي مثال، تحمل بار براي خودروي پرايد 76 است که  معادل 400 كيلوگرم بار براي هر لاستیک می باشد. توجه داشته باشيد هرگز تايري را كه تحمل وزن آن كمتر از ميزان توصيه ­شده از سوي سازنده خودرو است، روي رينگ نصب نکنيد.

جدول تحمل بار لاستیک

حداكثر سرعت قابل­ تحمل لاستیک

حداكثر سرعتي كه لاستیک مي تواند تحمل كند، با يك حرف از A تا Z بيان مي شود. براي مثال روي جداره تاير خودروي پرايد، نماد H براي سرعت درج شده كه نشان مي­دهد هنگامي كه لاستیک داراي فشار بار و بارگذاري مناسب است، حداكثر توان حركت با سرعت 210 كيلومتردر ساعت را داراست. واضح است اگر تايري تحت تأثير حداكثر سرعت واقع شود اما فشار باد آن تنظيم نباشد و يا اضافه بار روي آن اعمال شود، آسيب مي­بيند و يا ممكن است بتركد. برای درک بهتر از این حداكثر سرعت قابل­ تحمل لاستیک می توانید به مقاله شاخص سرعت تایر و اهمیت آن مراجعه کنید.

 

Z=149 MPH, 240 km/h

Y=186 MPH, 300km/h

W=168 MPH, 270km/h

V=149 MPH, 240km/h

H=130 MPH, 210km/h

U=124 MPH, 200km/h

T=118 MPH, 190km/h

S=112 MPH, 180km/h

Q=99 MPH, 160km/h

 تاريخ ساخت لاستیک (سن لاستیک)

كليه تايرها داراي تاريخ ساخت روي دیواره خود هستند كه با چهار رقم نشان داده مي ­شود. دو عدد اول نشان ­دهنده هفته ساخت و دو رقم بعد نشانگر سال ساخت لاستیک هستند. براي مثال عدد "1607"  نشان ميدهد اين تايردرهفته شانزدهم سال 2007 ميلادي توليد شده است. امروزه خریداران هنگام خرید لاستیک های خارجي و جدید، يك كارت دريافت مي كنند كه پس از وارد كردن مشخصات بايد به آدرس شركت سازنده پست شود يا تاير را از طريق اينترنت، ثبت مي­ کنند تا هرگونه كار­كرد نامناسب بعداً قابل پيگيري باشد. کارشناسان زیادی درباره سن لاستیک اظهار نظراتی کرده اند ، اما میشلن که بزرگترین و برترین کمپانی تولید کننده لاستیک در دنیا می باشد با انتشار مقاله ای درباره سن لاستیک به کاملی و با شفافیت زیاد به سن لاستیک پرداخته است که امکان مطالعه آن در وب سایت هایپرتایر برای شما امکانپذیر است.

تركيبات و مواد تشکيل دهنده لاستیک

تایرها حاوی ترکیبات و مواد تشکیل دهنده زیادی از جمله: صفحه تقویتی (body ply) ، طوقه ، تسمه ، رویه لاستیک (آج) و ... و ترکیباتی همانند: پلیمرهای مصنوعی ، سیم ، پارچه ، مواد لاستیکی و غیره می باشند که هر کدام به تنهایی نقش مهمی را در عملکرد و ایمنی تایر ایفا می کنند. برای مطالعه بیشتر و درک بهتر این موارد با نگاهی به مقاله اجزا و مواد تایر متوجه خواهید شد که یک لاستیک به ظاهر ساده دارای چه نوع ترکیبات و موادی است .

حداكثر فشار باد و بار تحميلي به لاستیک  

عددي كه در مقابل عبارت "حداكثر فشار باد" روي تاير درج مي ­شود، مربوط به فشار بادي است كه بايد لاستیک داشته باشد، وقتي شما مي خواهيد حداكثر بار قابل تحمل را روي آن تحميل كنيد. اين عدد، مقدار فشار باد توصيه شده براي استفاده نرمال نيست. مقدار توصيه شده فشار باد تايرها روي يك پلاك كه معمولاً در لبه داخلي يكي از دو درجلو نصب مي شود، نوشته شده است. اگر آن را نيافتيد، به دفترچه راهنماي خودرو مراجعه کنيد.

تاير هاي جلو

3 bar

42/6 psi

294 kpa

تاير هاي  عقب

4 bar

56/8 psi

392 kpa

تبديل واحد :                                               6/9 kpa = 1 psi

شاخص سایش ، چسبندگی و دمای لاستیک

سه مشخصه دیگر بر روی دیواره تایر حک شده است که نشان دهنده ضریب سایش لاستیک، ضریب چسبندگی تایر و ضریب دمای تایر است که به نام "UTQG" یا همان درجه بندی یکسان کیفیت نیز معروف است. این ضرایب براساس آزمایشاتی که بر روی تایر انجام شده ، درجه بندی گردیده است.

کد سایش لاستیک

ساییدگی لاستیک کاملا با آج لاستیک مرتبط است.هر لاستیکی پس از استفاده ی طولانی مدت ساییده میشود.یعنی اینکه آج هایش از بین می رود و عمق بین شیارهای آن کم می شود. به میزان سایش ضریب داده می شود. هرچه این ضریب بالاتر باشد دوام و طول عمر لاستیک بیشتر خواهد بود. برای مثال لاستیکی که ضریب سایش 200 دارد در مقایسه با لاستیک که ضریب سایشش 100 است بیشتر عمر خواهد کرد. این عدد بین 100 تا 700 متغیر است.

کد چسبندگی لاستیک

چسبندگی لاستیک به عوامل متعددی برمیگردد مثل جنس لاستیک و میزان کائوچویی که در تولید آن استفاده شده است. ولی مهم ترین عامل آج لاستیک است. وقتی آج لاستیک سالم باشد ترمز گیری و چسبندگی لاستیک به جاده افزایش می یابد.کد چسبندگی به شکل زیر روی دیواره ی لاستیک درج شده است.

کد دما لاستیک

گرما دشمن لاستیک هست. وقتی لاستیک در حرکت است و در حال چرخیدن می باشد گرمای درونی آن بالا می رود. جنس لاستیک در این کدگذاری تعیین کننده است.برای آزمودن تایرازجهت توانایی تحمل دمای بالا، تایرها در سرعت های بالا و با شرایط ودمایی ویژه تست می شوند. برای رتبه بندی میزان تحمل دما از حروف ‌ A-B-C استفاده میشود که حرف A نشانگر بیشترین میزان تحمل لاستیک در مقابل دمای بالا بر اثر حرکت با سرعت زیاد میباشد. اگر تایری رتبه ی C است به این معنی نیست که تایر امنیت ندارد یا خوب نیست. ولی میزان تحمل گرمای آن درمقایسه با رده ی A کمتر است.


در هنگام ثبت نظر به موارد ذیل دقت فرمایید

از زبان فارسی برای کامنت گذاری استفاده نمایید.

استفاده از کاراکتر های خاص و اموجی در ثبت نظر قابل قبول نمی باشد.

از ارسال لینک‌های سایت‌های دیگر و ارایه‌ی اطلاعات شخصی خودتان مثل شماره تماس، ایمیل و آی‌دی شبکه‌های اجتماعی پرهیز کنید.

مقایسه 0