شاخص سرعت تایر و اهمیت آن
شاخص سرعت تایر، ماکزیمم سرعتی است که لاستیک می‌تواند خودرو شما (وزن خودرو و هرآنچه که در آن است) را در یک مدت زمان مداوم و در یک شرایط ایده‌آل حمل کند.

این شاخص روی دیواره تایر و معمولا با یک یا دو کلمه کنار شاخص تحمل وزن نوشته شده است. شاخص سرعت و شاخص وزن به‌همراه هم شرح خدمات لاستیک را تشکیل می‌دهند. حروف الفبا نشانگر شاخص سرعت می‌باشد که روی یک جدول استاندارد قرار دارد.نکته قابل توجه این است که بالاترین حرف الفبا به طور کلی شاخص سرعت بالاتر است به استثناء حرف H  که در ادامه توضیح داده خواهد شد.

ظرفیت واقعی سرعت تایر شما ممکن است کمتر از شاخص سرعت تایر باشد. شاخص، سرعت تایر نو را در شرایط کنترل شده آزمایشگاه نشان می‌دهد نه در جاده. شرایط لاستیک، میزان باد، بار اضافه، سطح جاده و آب‌و‌هوا، محدودیت‌هایی را برای بیشینه سرعت امن لاستیک ایجاد می‌کند.

اگر شما تایر‌هایی با شاخص سرعت متفاوت دارید لاستیکی که کمترین شاخص سرعت را دارد، بیشینه‌ی سرعت امنی است که تایر شما می‌تواند تحمل کند. رایج‌ترین شاخص‌ها S و T (سدان‌ها، مینی ون‌ها، کامیونت‌ها)، H (خودرو‌های سواری، ماشین های مسابقه، ماشین‌های کوپه و بعضی کامیونت‌ها)، N، P، Q و R(کامیونت)، V ،W ،Y (ماشین‌های مدل بالا و با قابلیت‌های پیشرفته) و بیشتر تایر‌های زمستانی دارای شاخص‌های Q، S،T هستند. برای تایر‌هایی که بالاترین ظرفیت سرعت را دارند برای مثال بالای 240 کیلومتر بر ساعت(ZR  )، در جدول شامل شاخص سرعت Y می‌شود.

 

نکته: بله شاخص سرعت H سر جای خود نیست و این یک ایراد تایپی نیست.

شاخص سرعت برای اولین بار در اروپا سال 1960 ساخته شد و فقط سه شاخص S ،HوV وجود داشت. زمانی که تکنولوژی تایر توسعه یافت و حدود سرعت جدیدی معرفی شد جدول شاخص به سمتی رفت که تمام حروف الفبا را در بربگیرد و کامل‌تر شد اما شاخص H حد سرعت 240 کیلومتر بر ساعت را حفظ کرد، بنابراین عقب‌تر قرار گرفت.

تایر‌های با شاخص Z گاهی اوقات به جای اینکه در شرح خدمات استفاده لاستیک قرار  بگیرد به شکل ZR  با سایز تایر ترکیب می‌شوند و  باهم نوشته می‌شوند. 

شاخص سرعت چگوه اندازه گیری می‌شود؟

سازنده‌های ظرفیت تایر را از نظر حرارت و سرعت اندازه‌گیری می‌کنند.معمولا آزمایش با رویت ECE(کمیسیون اقتصادی اروپا)تمام می‌شود،مقیاس آن بر حسب کیلومتر بر ساعت است.سخت‌ترین(سخت‌گیرانه‌ترین)آزمایش وقتی انجام می‌پذیرد که SAE(جامعه مهندسین خودرو) مشاهده شود.

  • برای تست ECE، تایر به درستی باد می‌شود، در اتاقی با 77درجه فارنهایت و بر یک چرخ که به دستگاهی متصل است نصب می‌شود.

  • تایر پشت یک استوانه(طبل) فلزی فشرده می‌شود که با شرایط واقعی شبیه سازی می‌شود.

  • با سرعت 40کیلومتر بر ساعت(پایین ترین حد سرعت) شروع به چرخش می‌کند و در 10دقیقه به بالاترین سرعت شروع به چرخش میکند تا به سرعت مشخص برسد.

  • تایر به مدت 10دقیقه در سرعت هدف می‌چرخد.

  • از دستگاه خارج می‌شود و عیوب آن بازبینی می‌شود. مانند اجزا آج، اگر سالم بود یعنی موفق بوده.

  • گاهی اوغات یک تنظیمات سرعت بعد از ارائه‌(آماده شدن) لاستیک اضافه می‌شود سرعت آنقدر زیاد می‌شود تا آزمون رد شود.

  • اگرتایر در استاندارد SAE تست شود، یک ساعت در اتاقی با دمای 100درجه در سرعت هدف چرخانده می‌شود.

  •  

چه شاخص سرعتی مناسب تایر خودرو شما است؟

از آنجایی که سرعت مجاز در ایالت‌ها 75 مایل بر ساعت است بیشتر  رانندگان پایین تر از حد سرعت شاخص H می‌مانند. رانندگان خودرو‌های شخصی وسواری کاملا از تایر‌های با شاخص‌های S و Tراضی هستند. اگر شما راننده بسیار فعالی هستید یا خودروهای رده بالا دارید ممکن است با تایر‌های دارای شاخص V،W و یا Y راضی‌تر باشید. رانندگان کامیونت به دنبال تایر‌های با شاخص N ،P،Q،R،S،Tو‌یا H می‌گردند.

اگر در حال تعویض تایر هستید و تایر‌های با سرعت پایین‌تر و یا بالا‌تر می‌خواهید، تکنسین‌ها ترجیح می‌دهند که لاستیک های با شاخص سرعت پایین‌تر را برای جلوگیری از سر خوردن در قسمت جلو استفاده‌کنند.

"تایر‌های با شاخص سرعت مشابه بگیرید،در غیر این صورت به یاد داشته باشید که ماکزیمم سرعت به لاستیکی که دارای  شاخص کمتر است محدود می‌شود."

 

شاخص سرعت تایر به حد سرعت نوشته‌شده بر علائم بزرگراه‌ها شبیه نیست، بر اساس شرایط آزمایشگاه تعیین شده و در شرایط عادی کارنمی‌کند.

آیا تایر‌ها کاملا پر باد است؟ آیا خودرو‌ شما به درستی تراز شده است؟ میزان حرارت جاده چقدر است؟ آیا تا به حال پنچری داشته اید؟

شاخص را به عنوان یک راهنما برای بیشترین سرعتی که می‌توان رانندگی کرد در‌نظر نگیرید، اگر بار سنگین حمل می‌کنید و یا کم باد است و یا زمانی که شرایط جاده و آب و هوا ایده‌آل نیست، ظرفیت سرعت تایر شما بسیار کاهش می‌یابد. برای رانندگی امن‌تر سرعتتان را پایین‌تر از حد سرعت تعیین شده نگهدارید.

نکته مهم: مطالب ذکر شده از منابع معتبر استخراج شده‌است. عملکرد خودرو شما و یا جایگزینی و تعویض تجهیزات آن ممکن است متفاوت باشد. لطفا برای موارد مهم(خاص) و سایر توصیه‌های مربوطه به کتابچه راهنمای خودرو خود مراجعه کنید.

 

منبع 


در هنگام ثبت نظر به موارد ذیل دقت فرمایید

از زبان فارسی برای کامنت گذاری استفاده نمایید.

استفاده از کاراکتر های خاص و اموجی در ثبت نظر قابل قبول نمی باشد.

از ارسال لینک‌های سایت‌های دیگر و ارایه‌ی اطلاعات شخصی خودتان مثل شماره تماس، ایمیل و آی‌دی شبکه‌های اجتماعی پرهیز کنید.

مقایسه 0