لاستیک های NPT (بدون باد)
لاستیک بدون باد میشلن

"Non- Pneumatic tires" یا همان لاستیک های "NPT" لاستیک هایی هستند که هیچ فشار هوایی در آنها وجود ندارد. همانطور که در تصویر هم میبینید ساختار این تایرها با لاستیک هایی که ما از آنها استفاده میکنیم کاملا متفاوت است. اگر بخواهیم بارزترین ویژگی این لاستیک ها را بر شماریم میتوانیم به سبکی و انعطاف پذیری بالای آنها اشاره کرد. در آخراین مقاله نیز به تفکیک به ویژگی های بارز این نوع لاستیک پرداخته ایم. لاستیک سازان مطرح دنیا روی این مدل تایر کار کرده اند. هر کدام ازآنها به نوعی به این ایده پرداخته اند. به عنوان مثال میشلن با طراحی لاستیک "Tweel و Vision" ، هانکوک با طراحی "Iflex" از پیشتازان تولید این نوع لاستیک هستند. تصاویر هر کدام از لاستیک های مفهومی برندهای نام برده شده را در اینجا اورده ایم :

هانکوک :

 

hypertire 

 

میشلن :

ویژگی مشترک لاستیک های NPT میشلن :

ویژگی لاستیک های بدون هوا کاملا از نامش مشخص است. در این لاستیک ها فشار هوایی وجود ندارد که خالی شود بنابراین چیزی به نام پنچری نخواهیم داشت. 

دیگر نیازی به لاستیک زاپاس نیست

چه موقع از زاپاس استفاده میکنیم؟! زمانی که لاستیک زیر خودرو ما به هر دلیلی از کار بیافتد. در لاستیک های بدون باد نیازی به زاپاس نداریم. چراکه نه میترکد نه سوراخ می شود و نه پنچر میشود. 

کاملا اقتصادیست

با روی کار آمدن این مدل تایرها دیگر نیازی به خرید مدارم لاستیک نیست.علت اصلی آن هم طول عمر بالاتر این لاستیک ها نسبت به لاستیک های معمولی است. 

کاهش آلودگی و مصرف سوخت

مقاومت چرخشی لاستیک های بدون هوا بسیار کمتر از لاستیک های معمولیست. همانطور که قبلا هم گفتیم مقاومت چرخشی ارتباط مستقیمی با مصرف سوخت و آلودگی دارد. 

قابلیت بازیافت 

هیچ کدام از بخش های تایرهای غیر پنیوماتیک دور ریختنی نیستند. تمام مواد استفاده شده در این لاستیک ها قابل یازیافت هستند و به چرخه ی طبیعت برمیگردند.


در هنگام ثبت نظر به موارد ذیل دقت فرمایید

از زبان فارسی برای کامنت گذاری استفاده نمایید.

استفاده از کاراکتر های خاص و اموجی در ثبت نظر قابل قبول نمی باشد.

از ارسال لینک‌های سایت‌های دیگر و ارایه‌ی اطلاعات شخصی خودتان مثل شماره تماس، ایمیل و آی‌دی شبکه‌های اجتماعی پرهیز کنید.

مقایسه 0