آیا از حذف کردن این آیتم اطمینان دارید؟

جستجو و انتخاب


رانت بازی ناتمام در بازار «لاستیک»
 
تحریریه پارسینه - محمد مهدی حاتمی: بازار لاستیک یکی از بازار‌هایی بود که به دنبال اعمال دور جدید تحریم‌های آمریکا علیه اقتصاد ایران از سال ۱۳۹۷ به این سو، به شدت آشفته شد. در این میان، لاستیک چه برای خودرو‌های سواری و چه برای خودرو‌های سنگین به شدت گران شد و ماجرا تا آنجا بالا گرفت که گروهی از کامیون داران، در اعتراض به این موضوع دست به اعتراضات هماهنگ و کم سابقه‌ای زدند.
به دنبال این اتفاقات، دولت تصمیم گرفت در این بازار مداخله کند و لاستیک را هم به فهرست کالا‌های وارداتی مشمول دریافت ارز ۴۲۰۰ تومانی اضافه کرد. با این حال، همین تصمیم موجب شد لاستیک هم به فهرست کالا‌هایی وارد شود که در اقتصاد رانت زده ایران، برای آن‌ها بازار سیاه شکل می‌گیرد و دلالان در آن جولان می‌دهند.

مصائب لاستیک دولتی
بر این اساس، دولت توزیع لاستیک‌های یارانه‌ای را به نمایندگی شرکت‌های داخلی واگذار کرد و صد البته ساز و کار فروش این لاستیک‌ها به قدری شتاب زده و بی دقت تنظیم شد که این بازار از همان ابتدا به بهشتی برای واسطه‌ها و دلالان بدل شد.
نمایندگی‌های برخی از شرکت‌های توزیع کننده لاستیک دولتی، در ازای مدارکی همچون برگ سبز خودرو، کارت ملی صاحب خودرو و شخص مالک، توزیع لاستیک را در دستور کار قرار دادند و در مواردی، برای جلوگیری از سوءاستفاده‌های احتمالی، حتی پشت برگ سبز خودرو را هم مهر می‌زنند. با این همه، از آنجا که پروتکل و دستورالعمل خاصی در این زمینه وجود نداشت، بعضی دلالان بار‌ها در صف قرار می‌گرفتند و با دریافت لاستیک دولتی و فروش آن در بازار آزاد، سود می‌کردند.
در این میان، اخباری هم به گوش رسید از اجاره مدارک هویتی افراد ثالث برای خرید لاستیک به نرخ دولتی، اتفاقی که بار‌ها و بار‌ها در هنگام توزیع رانت از سوی دولت تکرار شده است. افزون بر این، در هنگام اوج گیری مباحث در خصوص قرنطینه کرونایی در اسفندماه سال ۱۳۹۸، دولت اعلام کرد دریافت حواله خرید لاستیک دولتی نیازی به مراجعه حضوری ندارد و متقاضیان می‌توانند به صورت آنلاین هم اقدام کنند و این یعنی برای دریافت سهم از رانت، حتی نیازی به مراجعه حضوری هم نبود!

رانتی در جیب خودروسواران
تصمیم به اعلام نرخ ۴۲۰۰ تومانی برای دلار و پافشاری بر این تصمیم، احتمالاً بزرگ‌ترین اشتباه دولت روحانی بوده و حتی سرمایه‌های سیاسی این دولت همچون شخصیت معاون اول رییس جمهوری را هم به شدت زیر سئوال برده است. از دیگر سو، عرضه لاستیک به نرخ دولتی نه نخستین و نه آخرین اشتباه از این قبیل در دولت‌های ایرانی است.
معنای «صف» در اقتصاد روشن است: وقتی تقاضا بیش از عرضه باشد و عرضه نتواند نیاز‌های متقاضیان را پاسخ بدهد، صف تشکیل می‌شود. اما آیا وضعیت بازار لاستیک در ایران به چنین نقطه‌ای رسیده بود؟ احتمالاً نه.
وقتی دولت تصمیم به توزیع کالایی با قیمت یارانه‌ای می‌گیرد، دیگر فشار عرضه نیست که اهمیت دارد، بلکه تقاضا پیشاپیش رشد می‌کند و همه می‌خواهند از خوان نعمتی که پهن شده استفاده کنند. به این ترتیب، این صف هیچ گاه تمامی نخواهد داشت. از دیگر سو، رانتی که به این طریق توزیع می‌شود، صرفاً به جیب دارندگان خودرو می‌رود و نه عامه مردم. این در حالی است که بر اساس آمار‌های منتشر شده توسط مرکز آمار ایران، حدود ۵۰ درصد از خانوار‌های ایرانی فاقد خودروی شخصی هستند.


ثبت نظر

نظرات خود را در بخش ذیل وارد نمایید.

دلایل نابسامانی بازار لاستیک خودرو


19 میلیون لاستیک در کشور تولید و ارز آن به صورت نیمایی تامین می شود. در مورد لاستیک سبک سه و نیم میلیون حلقه در کشور مصرف داریم و ۲.۸ از طریق واردات تامین می‌شود، در حوزه لاستیک سنگین نیز از طریق سامانه اقدام به توزیع می‌کنیم.

دستور معاون‌اول رئیس‌جمهور برای تدوین بسته تنظیم بازار تایر


با تصمیم معاون‌اول رئیس‌جمهور، وزارت صمت با دعوت از 12نفر از تصمیم‌گیرندگان، به‌منظور ساماندهی این بازار بسته تنظیمی تهیه می‌کند.

بدون اخذ حواله، رانندگان خودروهای سنگین می توانند تایر رزرو کنند


ابوالقاسم محمد زاده، معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صمت استان بوشهر اعلام کرد که تمامی رانندگان خودرو‌های سنگین بدون نیاز به اخذ حواله از ارگان یا سازمان و یا حتی بدون نیاز به محاسبه پیمایش انجام شده و سهمیه بندی، با مراجعه به درگاه تخصیص تایر ب

موج گرانی بازار خودرو به بازار لاستیک رسیده است


به گزارش خبرخودرو، عضو کمیسیون عمران مجلس با انتقاد از افزایش ۵۵ درصدی قیمت لاستیک در ماه های اخیر، گفت: افزایش هزینه تولید تایر به واسطه افزایش نرخ ارز، تغییر ارز پایه واردات و تخصیص نیافتن ارز بر واردات در ماه های اول سال، کمبود و گرانی ۱/۵ برابری قیمت

ارسال اطلاعیه در هنگام موجودی

اطلاع از طریق دریافت پست الکترونیکی
اطلاع از طریق دریافت پیامک
جهت دریافت اطلاعیه از موجود شدن کالا، میتوانید با فعال سازی موراد فوق، از موجود شدن کالای مد نظر مطلع شوید !

ثبت نام در هایپرتایر


با قوانین و شرایط حریم خصوصی هایپرتایر موافقم.


دارای حساب کاربری در هایپرتایر هستید ؟ وارد شوید

بازیابی رمز عبور


تغییر رمز عبور


تایید حساب کاربری


کد ارسال شده به شماره خود را جهت فعالسازی حساب کاربری وارد نمایید.