آیا از حذف کردن این آیتم اطمینان دارید؟

جستجو و انتخاب


بقا یا تعطیلی کارخانه‌های تایرسازی در گرو تصمیم سرپرست وزارت صمت
 

این روزها درخواست سه‌شرکت واردکننده ‌برای نپرداختن مابه‌التفاوت ارزی به منظور ترخیص و عرضه تایرهای باری- اتوبوسی در بازار به چالشی بزرگ برای هزاران کارگر فعال در صنعت تایر ایران تبدیل  شده است.

به گزارش «اخبار خودرو»،این روزها درخواست سه‌شرکت واردکننده ‌برای نپرداختن مابه‌التفاوت ارزی به منظور ترخیص و عرضه تایرهای باری- اتوبوسی در بازار به چالشی بزرگ برای هزاران کارگر فعال در صنعت تایر ایران تبدیل  شده است. درخواستی که اگر امضای سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت مبنی‌بر موافقت با آن باشد، مجموعه صنعت تایر کشور و زنجیره تامین این صنعت را با بحرانی بزرگ مواجه خواهد کرد. 
به گزارش روزنامه «دنیای‌خودرو» همه‌چیز از درخواست و فشار یک شرکت خصولتی بر مدیران وزارت صمت آغاز شد. شرکتی که با فشار مدیران وزارتخانه‌ دیگر؛ سعی در دور زدن ابلاغیه معاون اول رئیس‌جمهور مبنی‌بر تغییر گروه ارزی تخصیصی به واردات تایر داشت و تمام تلاش خود را به‌کار بست تا تعداد زیادی تایر  راکه توسط این شرکت وارد کشور شده است، بدون پرداخت مابه‌التفاوت نرخ ارز ترجیحی و نیمایی، ترخیص و آنهایی که پیش از این ترخیص شده بودند با ترفندهایی در بازار توزیع شوند. 
حالا اما خبرها حکایت از مقاومت مسئولان وزارت صمت در برابر این خواسته دارد و اینکه یکی  از معاونان وزارت صمت تصمیم‌گیری در این مورد خاص را به سرپرست وزارتخانه محول کرده است. موضوعی که محمدرضا تقی‌گنجی از تولیدکنندگان باسابقه تایر در ایران و عضو هیات‌مدیره انجمن صنفی صنعت تایر ایران نسبت‌به آن واکنش نشان داد و به روزنامه «دنیای‌خودرو» گفت: «تصمیم‌گیری درخصوص چند شرکت خاص برای اینکه بتوانند کالاهای خود را بدون پرداخت مابه‌التفاوت ارزی در بازارعرضه کنند، ‌نه‌تنها ظلم بزرگی به بازار تایر و برهم خوردن نظم حاکم بر این بازار است، ‌بلکه بزرگ‌ترین ظلم به صنعت تایر کشور و کارخانه های تایرسازی هم محسوب می‌شود زیرا با این رانت بزرگ، سهم بازار خود را به تایرهای چینی که با تعرفه 5درصد و استفاده از ارز 4200تومانی به کشور واردشده‌اند،‌ واگذار کرده و امکان رقابت را از تولیدکننده داخلی 
سد شده است.» 
وی با تاکید براینکه باتوجه به شناختی که از سرپرست وزارت صنعت‌،معدن و تجارت دارد، او هیچگاه با چنین درخواستی که باعث ایجاد رانتی بزرگ می‌شود موافقت 
نخواهد کرد. 
با این‌حال باید توجه داشت معاف کردن عده‌ای خاص از پرداخت مابه‌التفاوت ارزی و بازگذاشتن دست آنها برای واردات کالای خارجی آنهم بدون داشتن رقیب خود نوعی رانت است که نه تنها صنعت تایر را با چالشی بزرگ مواجه می‌کند بلکه زنجیره تامین تایرسازی را در آینده‌ای نزدیک با مشکل روبه‌رو خواهد کرد. 
بنابراین به‌نظر می‌رسد در شرایط فعلی که کشور  بیش‌از پیش نیاز به حمایت از تولیدات داخل و رسیدن به شعار سال یعنی جهش تولید دارد،‌ مسئولان وزارت صمت باید با تیزبینانه‌تر با تصمیمات سفارشی مقابله کنند و پیش‌از هر اقدامی تولید، ‌صنعت و حفظ شغل  و معیشت کارگر ایرانی را مدنظر قرار دهند.

منبع خبر : اخبار خودروثبت نظر

نظرات خود را در بخش ذیل وارد نمایید.

قیمت انواع تایرهای ایرانی به ‌طور متوسط 25 درصد افزایش یافت


سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان گام دوم را به‌منظور جلوگیری از زیان‌ ده شدن صنعت تایر با تصویب افزایش 25 درصدی قیمت‌ها برداشت.

«یزد ‌تایر» با نیمی ازحجم تولیدات «بارز» یک و ‌نیم برابر بیشتر سود کرد


فصل اقتصاد - گروه صنعتی بارز به عنوان رهبر بازار تایر ایران با در اختیار داشتن 45درصد از سهم بازار تایر در کشور،‌سال 98 را با تنها با 10.1درصد سود خالص به پایان رساند.

لاستیک بارز با رشد ۲۷۵/۸ رکورددار جهش تولید در سال جاری است


علی اکبر مشرفی گفت: در حال حاضر با رشد تولید 275/8 رکورد دار تولید در تاریخ این واحد صنعتی بوده ایم گرچه کرونا مشکلاتی ایجاد کرده است اما تدابیر پیشگیرانه ما توانسته است در بهترین حالت تولیدی قرار بگیرد لذا برای جهش تولید و افزایش رشد آن در آبان ماه یکسری

افزایش تولید 3000 حلقه تایر خودرو در مجتمع لاستیک یزد تا 3 سال آینده/ پیزد؛ 8 سال پیاپی صادرکننده نمونه کشور


هفتادودومین نشست خبری «یک دیدار، یک عرضه» فرابورس به شرکت مجتمع صنایع لاستیک یزد اختصاص یافت و اسکندر ستوده، مدیرعامل این شرکت در آستانه عرضه اولیه سهام مجتمع صنایع لاستیک یزد، از افزایش 3000 حلقه تایر خودرو تا سال آینده خبر داد و گفت: ظرفیت تولید این مجت

ارسال اطلاعیه در هنگام موجودی

اطلاع از طریق دریافت پست الکترونیکی
اطلاع از طریق دریافت پیامک
جهت دریافت اطلاعیه از موجود شدن کالا، میتوانید با فعال سازی موراد فوق، از موجود شدن کالای مد نظر مطلع شوید !

ثبت نام در هایپرتایر


با قوانین و شرایط حریم خصوصی هایپرتایر موافقم.


دارای حساب کاربری در هایپرتایر هستید ؟ وارد شوید

بازیابی رمز عبور


تغییر رمز عبور


تایید حساب کاربری


کد ارسال شده به شماره خود را جهت فعالسازی حساب کاربری وارد نمایید.