فرمان پذیری
فرمان پذیری

نرمی فرمان و فرمان پذیری راحت خودرواز جمله عواملی مهم حین رانندگی است. اما گاهی اوقات فرمان سخت میچرخد و اصطلاحا سفت می شود. عوامل متععدی باعث ایجاد چنین حالتی می شود که با هم آنها را بررسی می کنیم :

1.سیستم تعلیق

بدون وجود سیستم تعلیق لاستیک های خودرو روی زمین قرار نمی گرفتند. این سیستم بخصوص در ناهمواری ها و دست اندازها نقش اصلی خود را نشان میدهد. کمک فنرها از مهمترین اجزای سیستم تعلیق خودرو هستند. فنرهای موجود در کمک فنرها با فشرده شدن، ضربه و تکانه های ناشی از ناهمواری های سطح جاده را جذب کرده و مانع آسیب رسیدن به بدنه اصلی خودرو می شوند. این سیستم همیشه باید تنظیم باشد. وقتی سیستم تعلیق به خوبی کار نکند فرمان پذیری خودرو سخت تر شده  گاها باعث ایجاد صدا هنگام پیچیدن خواهد شد.

2.تایرها

داشتن لاستیک مناسب برای خودرو قطعا بر بهبود فرمان پذیری خودرو موثر است. سایز لاستیک یکی از مهمترین عوامل می باشد. پهن کردن سایز لاستیک ممکن است فرمان پذیری را دچار مشکل کند. پس همیشه سعی کنید سایزاستاندارد خودرو خود را تهیه کنید و در صورت تمایل به پهن کردن حتما آن را نزد فرد متخصصی ببرید. در این مقاله نیز ما به اصول کلی پلاس سایزینگ یا همان پهن کردن سایز لاستیک اشاره کردیم. سالم بودن آج لاستیک هم حائز اهمیت می باشد. آج لاستیک نقشی محوری در ترمزگیری و همینطور در نرمی فرمان دارد.

3.آیرودینامیک

آیرودینامیک کلمه ایست که از دو بخش اصلی یعنی هوا و حرکت تشکیل شده است. در واقع آیرودینامیک به دنبال این است که هوا هنگام حرکت چگونه عمل می کند. وقتی ماشینی به سمت جلو حرکت می کند فشار هوای جلو آن اندکی از فشار هوای پشت بیشتراست. سیستم ایرودینامیک به خودرو کمک میکند تا هنگام حرکت این فشار هوا به صورت یکسان به خودرو وارد شود. در نتیجه بدین ترتیب تعادل خودرو حفظ می شود. ضریب ایرودینامیک خودرو ها با هم متفاوت است. خودروهایی که ضریب ایرودینامیکی پایینی دارند فرمان پذیری ضعیف تری را نیز دارند.

4.سایر موارد

عوامل خارجی مثل آب و هوا نیز فرمان پذیری را تحت تاثیر قرار می دهد. به عنوان مثال در فصولی از سال که بارندگی وجود دارد اگر لاستیک متناسب با فصل انتخاب نشود مشکل عدم فرمان پذیری مناسب به وجود خواهد آمد. هر چند که به طور کلی فرمان پذیری در برف و بارندگی های سنگین سخت است ولی با رعایت این نکات میتوانیم رانندگی ایمنی را تجربه کنیم.


در هنگام ثبت نظر به موارد ذیل دقت فرمایید

از زبان فارسی برای کامنت گذاری استفاده نمایید.

استفاده از کاراکتر های خاص و اموجی در ثبت نظر قابل قبول نمی باشد.

از ارسال لینک‌های سایت‌های دیگر و ارایه‌ی اطلاعات شخصی خودتان مثل شماره تماس، ایمیل و آی‌دی شبکه‌های اجتماعی پرهیز کنید.

مقایسه 0