دریفت چیست ؟
دریفت به چه معناست ؟

دریفت یک حرکت بسیار هیجان انگیز در اتومبیلرانی می باشد که در لغت به معنای گرد و خاک بلند کردن است اما در عالم رانندگی به سُر دادن خودرو با استفاده از ترمز دستی  یا بکسواد کردن نیز گفته می‌شود. در بسیاری از کشورها در سراسر دنیا دریفت به صورت یک رشته اتومبیلرانی به حساب می آید و رانندگان علاقه مند ، تحت تعلیم افراد مجرب قرار می گیرند و در پیستهای مجهز و طراحی شده برای دریفت مسابقات دریفت انجام می گیرد. به طور کلی ۲ تکنیک اصلی برای دریفت وجود دارد. تکنیکی که مبنای انجام آن کلاج است (clutching technique) و این روش در اتومبیلهای دیفرانسیل عقب (rear-wheel drive) کاربرد زیادی دارد. 

  clutching technique را اینگونه میتوان توصیف کرد: 

در حال رسیدن به پیچ معمولا اتومبیل را در دنده ۲ قرار میدهند (و یا اگر اتومبیل در دنده بالاتری باشد ۱ یا ۲ دنده معکوس میدهند) سپس دور موتور را درمحدوده ۴۰۰۰ تا ۷۰۰۰ ( بسته به اتومبیل) نگه میدارند و با همین دور موتور، اتومبیل را به شدت به داخل پیچ رانده و پدال کلاج را بصورت ناگهانی فشار داده و رها میکنند که اینکار باعث می شود چرخهای عقب دچارهرز گردی شده و چسبندگی خود را از دست بدهند. برای ادامه دریفت در طول پیچ و یا پیچهای بعدی باید همچنان پدال گاز را فشار داد و گاز را تنظیم کرد ( بازی کردن با پدال گاز) و برای جلوگیری از "spin" شدن اتومبیل را با فرمان کنترل کرد ( بازی کردن با فرمان) وقتی اتومبیل در این حالت کنترل شد و راننده توانست کنترل اتومبیل را در دست داشته باشد میتواند با یک حرکت متناسب و کنترل روان فرمان، مسیر را تغییر دهد و پیچ بعدی را نیز با دریفت طی کند. در اینجا اگر سرعت کم باشد دریفت کوتاهتر خواهد بود و چون چرخها چسبندگی خود را دوباره کسب خواهند کرد ادامه حرکت میسر نخواهد بود. 

  hand-brake technique: 

چون دراتومبیلهای دیفرانسیل جلو (front-wheel drive) بدین روش نمی توان چرخهای عقب را به هرزگردی و از دست دادن چسبندگی واداشت، باید از تکنیک اصلی دوم برای دریفت استفاده کرد که تکنیک ترمز دستی است (hand-brake technique). این در حالی است که در اتومبیل دیفرانسیل عقب با clutching technique از قدرت و گشتاور اتومبیل برای انجام دریفتهای متمادی استفاده میشود و در(hand brake technique) آزادی عمل کمتر است. در(hand brake technique) درحال رسیدن به پیچ ترمز دستی کشیده میشود تا لاستیکها ناگهان چسبندگی خود را از دست بدهند. دراین روش گشتاورتاثیر زیادی ندارد و تداوم حرکت ( تداوم عدم چسبندگی) بسیار سخت تر است و طی کردن چند پیچ به شکل دریفت با روش(hand brake technique) بسیار دشوار است.

چه مواقعی می توان از دریفت استفاده کرد؟

زمانی که راننده می خواهد با سرعت از یک پیچ گذر کند ، دریفت صورت می گیرد. در این شرایط با لیز خوردن پشت خودرو توسط کشیدن ترمز دستی یا بکساد کردن خودرو دریفت صورت می گیرد که به ان دریفت گفته می شود. این کار باعث می گردد شما از چپ شدن خودرو در امان بمانید.

چگونگی دریفت کردن ؟

به نظر میاید انجام این کار بسیار ساده است. برای دریفت کردن ابتدا باید چسبندگی لاستیک عقب را با سطح جاده از بین ببرید که توسط ترمز ، کلاچ ، گاز ، فرمان ، ترمز دستی صورت می گیرد. سپس بدون اینکه سرعت خودرو را کم کنید ، با حداکثر سرعت و بدون چرخیدن به دور خود پیچ ها را طی کنید. رانندگان در هنگام رسیدن به پیچ خودرو را در دنده 2 قرار می دهند ، سپس دور موتور را در محدوده ی 4000 تا 7000 قرار می دهند. با همین دور موتور داخل پیچ رانندگی می کنند و کلاچ را به طور ناگهانی فشار می دهند و بعد رها می کنند ، که باعث می گردد لاستیک های عقب دچار هرزگردی شوند و چسبندگی خود را از دست بدهند. برای ادامه در طول پیچ ها پدال گاز را فشار داده و برای جلوگیری از SPIN شدن ، باید خودرو را با فرمان کنترل کنید. زمانی که خودرو کنترل شد ، با کنترل روان فرمان مسیر را تغییر دهید و پیچ بعدی را نیز طی کنید.


در هنگام ثبت نظر به موارد ذیل دقت فرمایید

از زبان فارسی برای کامنت گذاری استفاده نمایید.

استفاده از کاراکتر های خاص و اموجی در ثبت نظر قابل قبول نمی باشد.

از ارسال لینک‌های سایت‌های دیگر و ارایه‌ی اطلاعات شخصی خودتان مثل شماره تماس، ایمیل و آی‌دی شبکه‌های اجتماعی پرهیز کنید.

مقایسه 0