در فصل زمستان از لاستیک تمام فصلی یا لاستیک زمستانی استفاده کنیم ؟
لاستیک زمستانی یا لاستیک تابستانی

اکثر خودروها هنگام خروج از کارخانه به لاستیک های تمام فصل مجهزاند. از آنجا که این خودروها برای سواری نسبتاً نرم، عمر خوب آج و عملکرد عالی در طول سال ساخته شده اند، محبوبیت آنها جای تعجب ندارد. لاستیک های تمام فصلی عملکرد متنوعی دارند و برای شرایط مختلف از جمله: رانندگی در جاده های مرطوب و زمستانی طراحی شده اند. لاستیک های تمام فصلی ترکیبی از مزایای لاستیک های تابستانی و لاستیک های زمستانی را با هم ارائه می دهند.

لاستیک های تمام فصل در مقابل لاستیک های زمستانی

به منظور ارائه عملکرد خوب در شرایط رانندگی متنوع، لاستیک های تمام فصل ناگزیرند برخی از حداکثر قابلیت های عملکرد لاستیک تابستانی و لاستیک زمستانی را به همراه داشته باشند. اما به این معنا نیست که لاستیک های تمام فصلی به اندازه تایرهای زمستانی و تابستانی کنترل شدید و فرمانپذیری تیز را در شرایط هوایی نامناسب و شدید فراهم می کنند. یک تایر تمام فصل برای کنترل شرایط شدید زمستانی مانند: حرکت در برف زیاد و یا رانندگی روی یخ طراحی نشده اند. به لاستیک های تمام فصل مانند کفش های فوتبال نگاه نکنید. آیا شما می توانید کفش های فوتبال را در تمام سال بپوشید؟ نه کفش های فوتبال برای هر شرایطی ایده آل نیستند. فناوری تایر تمام فصل عملکرد بسیار خوبی را در طول سال برای رانندگانی فراهم می کند که در آب و هوای معتدل زندگی می کنند و در ماه های زمستان اغلب با سرمای شدید، یخبندان و برف روبرو نیستند .

لاستیک های زمستانی و برفی برای شرایط واقعی زمستان طراحی شده اند

وقتی نوبت به رانندگی در هوای زمستان می رسد، داشتن تایر مناسب اهمیت دارد. جاده های زمستانی از بارش شدید برف تا یخبندان های شدید غیرقابل پیش بینی هستند که این شرایط لاستیک ها را به چالش می کشد. با ترکیبی از دمای پایین، یخ و برف می توان به بهترین وجه با لاستیک های زمستانی، که به طور خاص برای قرار گرفتن در شرایط زمستانی طراحی شده اند، همراه شد. لاستیک های زمستانی ویژگی های خاصی دارند که آنها را منحصر بفرد می کند مانند: عمق آج، الگوی آج و لبه های تیز.
آج لاستیک: در سرمای شدید، آج لاستیک تمام فصلی یا تابستانی سفت می شوند و کمتر قادر به ایجاد چسبندگی است. اما آج لاستیک های زمستانی به گونه ای طراحی شده اند که انعطاف پذیراند و چنگ زنی بهتری را نیز ارائه می دهند.
عمق و الگوی آج: ویژگی منحصر بهفرد لاستیک های زمستانی عمق آج و الگوهای منحصر بفرد آج است. عمق آج باعث کاهش تجمع برف و ایجاد چسبندگی بهتر می شود. الگوهای آج لاستیک زمستانی به منظور هدایت برف و گل و لای و دفع آب طراحی شده است.
لبه های تیز: تایرهای زمستانی همچنین دارای لبه های تیز و تراکم بالای شیار یا به عبارتی هزاران شکاف کوچک در آج هستند که باعث ایجاد چسبندگی روی یخ می شوند.

لاستیک زمستانی یا لاستیک تمام فصلی : کدام یک بهترین هستند ؟

استفاده از لاستیک های زمستانی یا لاستیک های تمام فصلی به محل زندگی و شرایط رانندگی شما بستگی دارد . اگر هر سال بارش برف کمی را می بینید، لاستیک های تمام فصلی گزینه مناسبی هستند. اما اگر در منطقه ای هستید که که جاده های یخی همیشه برای شما مسئله ساز هستند، نصب لاستیک های زمستانی یک اقدام احتیاطی نیست، این یک اقدام ایمنی و ضروری است که می تواند جان شما را نجات دهد. هنگام نصب لاستیک های زمستانی حتما به یاد داشته باشید که یک مجموعه کامل را نصب کنید. به طور مثال: اگر فقط لاستیک های جلو را تعویض کنید، احتمال لغزندگی لاستیک های عقب را افزایش می دهید. به همین ترتیب، قرار دادن لاستیک های برفی روی چرخ های عقب می تواند باعث از بین رفتن قدرت لاستیک های جلو شود و هدایت خودرو شما را غیرممکن کند و به یاد داشته باشید که هنگام ورود به فصل بهار، تایرهای تمام فصل را با آنها جایگزین کنید.

توجه داشته باشید به دلیل اینکه در ایران زمستان های سختی نداریم، تایرهای زمستانی توسط تولید کنندگان داخلی تولید نمی شود، تایرهای خارجی نیز به صورت محدود وارد می شود.


در هنگام ثبت نظر به موارد ذیل دقت فرمایید

از زبان فارسی برای کامنت گذاری استفاده نمایید.

استفاده از کاراکتر های خاص و اموجی در ثبت نظر قابل قبول نمی باشد.

از ارسال لینک‌های سایت‌های دیگر و ارایه‌ی اطلاعات شخصی خودتان مثل شماره تماس، ایمیل و آی‌دی شبکه‌های اجتماعی پرهیز کنید.

مقایسه 0