وضعیت بازیافت لاستیک در ایران
وضعیت بازیافت لاستیک در ایران

با گسترش روز به روز جمعیت و توسعه و تحولات بزرگی که در صنعت تولید لاستیک رخ داده است و همچنین مطرح شدن مسئولیت اجتماعی تولیدکنندگان نقش بازیافت بسیار بسیار پررنگ تر از گذشته شده است.

یکی از بزرگترین و جدی ترین معضلاتی که در این صنعت وجود دارد پسماندهای صنعتی میباشد. لاستیک های فرسوده جزئی از این ضایعات میباشند. لاستیک خودرو پس از فرسودگی دفن میشود اما به دلیل تجزیه پذیری سخت و طولانی ای که دارد سالها طول میکشد تا کاملا تجزیه شوند و همچنین باعث آلودگی خاک میشود. از طرفی اگر بخواهیم این نوع پسماند را بسوزانیم آلودگی هوا و انتشار گازهای سمی را به همراه خواهد داشت.

پس عقلانی ترین و مناسب ترین راه بازیافت است. همانطور که قبلا هم در مقاله ی بازیافت اشاره شد ما میتوانیم از لاستیک های بازیافتی در صنایع ساختمان سازی، آسفالت سازی، تولید چمن مصنوعی، ساخت ایزوگام و ... استفاده کنیم. لاستیک ها از مواد تجزیه ناپذیری مثل پلیمر تشکیل میشوند. در حال حاضر، میلیونها حلقه لاستیک در مکانهای مختلف جمع آوری میشوند و بعد به طور غیر قانونی به حال خود رها میشوند. تجمع لاستیک ها اتفاق خطرناکیست چراکه موجب آتش سوزی میشود.

امروزه شرکت هایی در ایران مشغول به همین کارهستند. برخی از این شرکتها حتی به تولید دستگاه های بازیافت میپردازند. گفته میشود که سرمایه گذاری در بازیافت لاستیک نیز بسیار سودآور است. سالانه به تعداد یک سوم تعداد چرخ اتومبیل ها، تایر فرسوده ﺗﻮلید میشود. از طرفی دیگر اگر ‫بدانیم به ازای تولید یک لاستیک کامیونی معادل ۲۲ گالن نفت مصرف میشود، بیشتر به لزوم بازیافت لاستیک پی میبریم پس ما میتوانیم با کمک سیستم بازیافت محیط زیستی سبزتر و سالم تر داشته باشیم.

کارخانه  بازیافت لاستیک اشتهارد که به تولید پودر لاستیک و کف پوش مشغول است. این شرکت برای انجام بازیافت و تولید مواد ذکر شده از دستگاه های ایرانی و آلمانی استفاده میکند. شرکت آوا زیست آریا نیزدر منطقه ی 3 تهران در این زمینه فعالیت میکند. این شرکت بیشتر به تولید ورق لاستیکی میپردازد.


در هنگام ثبت نظر به موارد ذیل دقت فرمایید

از زبان فارسی برای کامنت گذاری استفاده نمایید.

استفاده از کاراکتر های خاص و اموجی در ثبت نظر قابل قبول نمی باشد.

از ارسال لینک‌های سایت‌های دیگر و ارایه‌ی اطلاعات شخصی خودتان مثل شماره تماس، ایمیل و آی‌دی شبکه‌های اجتماعی پرهیز کنید.

مقایسه 0