بازیافت لاستیک
 

 

بازیافت لاستیک (تایر) فرایندی است که در آن لاستیک (تایر) هایی که کارآیی خود را از دست داده اند دوباره مورد استفاده قرار میگیرند. لاستیک (تایر) در دسته ی ضایعات بزرگ و مشکل زا قرار دارد. این لاستیک (تایر) ها معمولا ساییده شده و یا آسیب دیده هستند به طوری که دیگر قابل استفاده نیستند.

لاستیک (تایر) بسیار بادوام است و به آسانی قابل بازیافت نمیباشد. اگر بخواهیم آنها را دفن کنیم نیازمند فضایی بسیار وسیع هستیم. پس بهترین کاربازگرداندن آنها به طبیعت میباشد. در سال 1990 تخمین زده شد که بیش از 1 میلیارد لاستیک (تایر) قراضه در ایالات متحده ذخیره شده بود. از سال 1994 تا 2010 اتحادیه ی اروپا حجم لاستیک (تایر)های بازیافتی را از 25 % به 95%  افزایش داد. که از این لاستیک (تایر) ها برای تولید انرژی و آسفالت استفاده شد.

در حال حاضر، تکنولوژی های جدیدی برای انجام این کار به وجود آمده است. یکی از آنها پیرولیز میباشد. پیرولیز تایر به فرایندی گفته می‌شود که لاستیک‌ (تایر)های خرد شده طی فرایندی گرماگیر در خلاء تسعید و سپس بخار هیدروکربنی حاصله در کندانسورها تقطیر شده و به روغن پیرولیز که عمدهٔ آن سوخت گازوئیلی می‌باشد تبدیل می‌شوند. این تکنولوژی به بازیافت فله ای لاستیک (تایر) کمک بسیاری میکند. همچنین امروزه از لاستیک (تایر) ها برای تولید محصولات لاستیکی،سطح زمین بازی،چمن مصنوعی،آسفالت و ... استفاده میشود.


در هنگام ثبت نظر به موارد ذیل دقت فرمایید

از زبان فارسی برای کامنت گذاری استفاده نمایید.

استفاده از کاراکتر های خاص و اموجی در ثبت نظر قابل قبول نمی باشد.

از ارسال لینک‌های سایت‌های دیگر و ارایه‌ی اطلاعات شخصی خودتان مثل شماره تماس، ایمیل و آی‌دی شبکه‌های اجتماعی پرهیز کنید.

مقایسه 0