چگونه باد صحیح تایر را برای خودروی خود پیدا کنم؟
باد مناسب برای تایر شما 

نگهداری لاستیک یکی از مهمترین کارهایی است که می توانید از نظر ایمنی و هزینه برای خودروی خود انجام دهید.  ساده ترین راه برای مراقبت از لاستیک های خود که سریع و ارزان است: حفظ باد صحیح لاستیک است. در خودروهای جدید ، فشار تایر توصیه شده معمولاً روی برچسب داخل درب راننده ذکر می شود. اگر فکر می کنید که چرا مسافت پیموده شده بنزین اخیراً کمی کمتر از حالت عادی به نظر می رسد ، یا چرا وقتی پشت فرمان هستید ، فرمان شما کمی کند به نظر می رسد ، یا حتی چرا خودروی شما نسبت به حالت عادی نزدیکتر به زمین است ؟ ممکن است در باد تایرهای شما مشکلی پیش آمده باشد.

داشتن باد مناسب برای مصرف سوخت متعادل بسیار مهم است.  باد تایر مناسب علاوه بر اینکه مصرف سوخت را متعادل می کند ، فرمانپذیری را بهبود و طول عمر لاستیک ها را افزایش می دهد که دقیقاً روی درب خودرو نوشته شده است و این همان چیزی است که باید هنگام پر کردن باد توصیه شده ، در پوند بر اینچ مربع یا psi اندازه گیری کنید .

در خودروهای جدید ، فشار تایر توصیه شده معمولاً روی برچسب داخل درب راننده ذکر می شود که گر هیچ برچسبی روی درب وجود نداشت ، معمولاً می توانید مشخصات را در دفترچه راهنمای خودرو پیدا کنید. اکثر خودروهای سواری هنگام سرد بودن در لاستیک ها از 32 psi تا 35 psi استفاده می کنند.  دلیل بررسی فشار باد لاستیک در هنگام سرد بودن این است که وقتی لاستیک ها در طول جاده حرکت می کنند ، اصطکاک بین آنها و جاده باعث ایجاد گرما می شود که هم دما و هم فشار هوا افزایش می یابد.  به همین دلیل مطمئن شوید که خودرو یک شب خاموش بوده یا حداقل چند ساعت از خاموش بودن آن گذشته باشد.

استفاده از باد زیاد در لاستیک

باد بیش از حد لاستیک باعث عملکرد بد خودرو می گردد و رانندگی با لاستیک کم باد نیز می تواند باعث سایش زودرس ناشی از افزایش اصطکاک شود. در هر صورت ، باد نکردن لاستیک به میزان توصیه شده بر سایش لاستیک و عملکرد خودرو تأثیر می گذارد. در چنین شرایطی لاستیک پر باد بر روی رینگ فشار وارد می کند که در نهایت موجب کج شدن رینگ می شود و همچنین طول عمر لاستیک را کاهش و باعث ایجاد ترک هایی روی تایر می شود.

استفاده از باد کم در لاستیک

رانندگی با لاستیک های کم باد ، یکی از بزرگترین دلایل خرابی لاستیک است که طبق گفته اداره ملی ایمنی ترافیک بزرگراه ، نداشتن باد کافی در لاستیک مشکلات دیگری را به همراه دارد.  در چنین شرایطی لاستیک ها به سرعت فرسوده می شوند ، عملکرد ضعیفی از خود ارائه می دهند و بازده سوخت را نیز کاهش می دهند .

نحوه بررسی فشار باد تایر

دانستن چگونگی بررسی باد تایر برای ایمنی و بالا بردن طول عمر لاستیک بسیار مهم است. بنابراین بهتر است باد تایرهای خود را مرتباً و براساس بازه زمانی های منظم چک کنید و حتما به یاد داشته باشید که چک کردن باد لاستیک به صورت چشمی کافی نیست و نیاز است از سیستم های پیشرفته تر استفاده کنید ، که در اینجا به آنها اشاره می کنیم.

از فشار سنج تایر استفاده کنید

وقتی نوبت به انتخاب یک سنج می رسد ، شما معمولاً 3 گزینه دارید:

  • فشار سنج از نوع قلمی یا میله ای
  • فشار سنجهای ساعتی شکل
  • فشار سنجهای دیجیتال - نمایش اعداد در صفحه دیجیتال

فشار سنج را درون ساقه سوپاپ قرار دهید ، مطمئن شوید که فشارسنج به طور یکنواخت و محکم بر روی ساقه فشار داده شده است. فشار لاستیک خود را بیش از یک بار بررسی نکنید ، زیرا در هنگام اندازه گیری بعدی هوا می تواند از طریق میل سوپاپ خارج شود.

سنسور TPMS

سیستم مانیتورینگ فشار هوای لاستیک (TPMS) یک سیستم الکترنیکی است که راننده را از وضعیت باد درون تایر باخبر می سازد. این سیستم بیشتر در خودروهای پیشرفته قابل مشاهده است.

از باد نیتروژن برای لاستیک های خود استفاده کنید

طی تحقیقات انجام شده استفاده از باد نیتروژن در تایرها دارای مزیت های زیادی نسبت باد معمولی می باشد. به طوری که این باد در مقابل تغییرات آب و هوایی مقاوم است و از ایجاد رطوبت در لاستیک نیز جلوگیری می کند. به همین دلیل برای اینکه مسائل مربوط به باد معمولی را که در بالا گفتیم کمتر داشته باشید ، توصیه می کنیم از باد نیتروژن در لاستیک های خود استفاده کنید. با خرید لاستیک از فروشگاه اینترنتی هایپرتایر علاوه بر نصب تایرها خود، خدمات دیگری همچون: بالانس تایرها ، تعویض والو لاستیک و باد نیتروژن را نیز دریافت می کنید.


در هنگام ثبت نظر به موارد ذیل دقت فرمایید

از زبان فارسی برای کامنت گذاری استفاده نمایید.

استفاده از کاراکتر های خاص و اموجی در ثبت نظر قابل قبول نمی باشد.

از ارسال لینک‌های سایت‌های دیگر و ارایه‌ی اطلاعات شخصی خودتان مثل شماره تماس، ایمیل و آی‌دی شبکه‌های اجتماعی پرهیز کنید.

مقایسه 0