نمک پاشی جاده ها در زمستان
نمک پاشی جاده ها در زمستان

یک روش رایج برای پاک کردن جاده های برفی و یخی، پاشیدن لایه ای از نمک، ماسه و شن روی سطح جاده است. این کار باعث آب شدن لایه های برفی و یخی می شود. در خیلی از کشورها این روش رایج بوده و هر ساله در فصل زمستان انجام میگیرد. تحقیقات نشان داده است که این روش دارای معایبی است. در این مقاله میخواهیم مزایا و معایب این کار را بررسی نماییم.

از معایب شروع میکنیم. اولین عیب این کار آسیب رسیدن به ماشین هاست. هر چه ترکیب نمک و ماسه بیشتر باشد بیشتر با خودرو شما تماس برقرار کرده و در نهایت احتمال زنگ زدگی افزایش می یابد. در واقع آن بخش هایی از ماشین که نزدیک تر به سطح جاده هستند در معرض آسیب زنگ زدگی بیشتری قرارمیگیرند. 

اب، اکسیژن و دی اکسید کربن وقتی با فلز تماس می یابد زنگ زدگی اتفاق می افتد. یون های آزاد شناور در نمک با آب برخورد میکند و این یون ها تشکیل اکسید آهن می دهند. همینجاست که زنگ زدن آغاز می شود. این چیزیست که علم به ما می گوید. برای جلوگیری از ایجاد این آسیب به خودرو بهترین کار شستشوی مرتب ماشین در زمستان میباشد. تا این ترکیب بیش از حد و طولانی مدت روی قطعات فلزی خودرو مثل رینگ نماند.

از دیگر معایب آن میتوان به ایجاد مشکل در اکوسیستم اشاره کرد. مسلما آبی که با این ترکیب و دیگر آلودگی های روی سطح جاده مخلوط می شود بسیار آلوده است. این آب آلوده با آب شهری مخلوط می شود. همچنین موجب ایجاد اختلال در زندگی آبزیان، گیاهان و به طور کلی چرخه ی طبیعت می شود.

مزیت اصلی این کار کاهش تصادفات است. این ترکیب باعث لیز نخوردن لاستیک ها روی برف می شود. تناسب مقدار استفاده از این دو ماده مهم است. درصد استفاده از نمک همیشه باید پایین تر از ماسه و یا شن باشد.


در هنگام ثبت نظر به موارد ذیل دقت فرمایید

از زبان فارسی برای کامنت گذاری استفاده نمایید.

استفاده از کاراکتر های خاص و اموجی در ثبت نظر قابل قبول نمی باشد.

از ارسال لینک‌های سایت‌های دیگر و ارایه‌ی اطلاعات شخصی خودتان مثل شماره تماس، ایمیل و آی‌دی شبکه‌های اجتماعی پرهیز کنید.

مقایسه 0