مزایا و معایب لاستیک پهن
مزایا و معایب لاستیک پهن

در پهن یا نازک‌ تر شدن یک لاستیک باید به شناسه ای که نشانگر سایز استاندارد لاستیک است  توجه کرد. این شناسه روی لاستیک درج شده است که به اصطلاح به آن "DOT" میگوییم. برای مثال سایز استاندارد پژو 206 ، 14/65/185 میباشد. حالا اگر بخواهیم این اندازه را پهن کنیم 14/60/205 را باید روی خودرو نصب کنیم. این کار مزایا و معایب خودش را دارد.

مهم‌ترین مزایای استفاده از لاستیک پهن‌ تر، افزایش چسبندگی و قابلیت حرکت مطمئن ‌تر با سرعت بیشتر در پیچ‌هاست. این نکته را تقریبا همه می‌دانند اما نباید فراموش کنیم که این چسبندگی صرفا در سطوح خشک اثر دارد یعنی با لغزنده و خیس بودن مسیر، افزایش بیش از حد پهنای تایر باعث دشوارتر شدن خروج آب از بین آج‌های لاستیک شده و چسبندگی‌ را به شدت کاهش می‌ دهد.

از مزایای دیگر لاستیک پهن در سطوح خشک، کاهش مسافت ترمزگیری است.علاوه اینکه استفاده از این نوع تایرها می‌تواند عموما به زیبایی وعضلانی‌ تر شدن‌ ظاهر خودرو کمک کند که امروزه اصلی‌ترین علت گرایش مردم به خریدن این تایرها را تشکیل می‌دهد.

و اما نکات منفی استفاده از تایر پهن، همانند هرچیزی که درعین مزایا می‌تواند معایبی داشته باشد، لاستیک پهن پیش از هرچیزی به دلیل بالا رفتن چسبندگی، باعث افزایش فشار به قطعات انتقال نیرو می‌شود. این مساله می‌تواند به افزایش مصرف سوخت نیز منجر شود. و در نهایت از معایب دیگر میتوان به هزینه ی بالای این کار اشاره کرد. زیرا لاستیک بزرگتر و پهن تر گرانتراست.


در هنگام ثبت نظر به موارد ذیل دقت فرمایید

از زبان فارسی برای کامنت گذاری استفاده نمایید.

استفاده از کاراکتر های خاص و اموجی در ثبت نظر قابل قبول نمی باشد.

از ارسال لینک‌های سایت‌های دیگر و ارایه‌ی اطلاعات شخصی خودتان مثل شماره تماس، ایمیل و آی‌دی شبکه‌های اجتماعی پرهیز کنید.

مقایسه 0