آیا از حذف کردن این آیتم اطمینان دارید؟

جستجو و انتخاب


هر آنچه که باید درباره فیلتر سوخت ( بنزین ) بدانید !
برای عملکرد مناسب خودرو و موتور نگهداری و سرویس قطعات از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است . برخلاف اکثر قطعات اساسی مانند : لاستیک ها ، گیربکس ، و ... حتماً نام فیلتر سوخت را نشنیده اید ! و فکر می کنید تعمیر و نگهداری آن در اولویت های نگهداری از خودرو نیست ! اما این تصور اشتباهی است که اکثر مردم بر آن باور دارند . صرف نظر از نوع موتور (سنتی یا دیزلی) ، همه خودروها دارای فیلتر سوخت هستند و مانند اکثر بخش های خودرو ، برای عملکرد مناسب موتور کاملاً لازم و ضروری است.

در این مقاله درباره اینکه فیلتر سوخت چیست؟ کجا قرار دارد؟ و نشانه های خرابی آن چیست؟ توضیح داده شده که امیدواریم برای شما مفید و کارآمد باشد .
فیلتر سوخت چیست؟
خودرو از بنزین برای تأمین انرژی موتور استفاده می کند . ناخالصی های کوچکی مانند کثیفی ، گرد و غبار و یا سایر ذرات معلق می توانند بر عملکرد موتور شما تأثیر منفی بگذارند. فیلتر سوخت برای گرفتن این ناخالصی های کوچک از بنزین قبل از ورود به موتور طراحی شده است . فیلتر سوخت دقیقاً مانند فیلتر هوا عمل می کند. ذرات معلق را قبل از اینکه وارد موتور شود ، می گیرد .

دو نوع فیلتر سوخت وجود دارد که به احتمال زیاد با آنها روبرو شده اید . عملکرد هر دو به یک صورت است : سوخت از طریق فیلتر عبور می کند (که اغلب از یک کاغذ مخصوص ساخته می شود) و رسوبات را می گیرد .
بعضی از فیلترها از محفظه های پلاستیکی یا فلزی در اطراف یک محیط فیلتراسیون ساخته شده اند که به راحتی می توانید کل آن را تعویض کنید.
بعضی دیگر از نوع کارتریجی هستند و دارای یک فیلتر قابل تعویض که درون یک ظرف فلزی قرار دارند. درب ظرف را می توان برداشت و فیلتر را با یک فیلتر جدید تعویض کرد.

فیلتر سوخت کجاست؟
فیلتر سوخت در جایی بین مخزن سوخت و موتور قرار دارد ، که معمولاً یا در داخل مخزن سوخت قرار می گیرد ( ابتدای خط بنزین ، جایی که سوخت را به خودرو می رساند )  یا جایی در میان خط سوخت ( معمولاً در پایین خودرو ) . اگر جای فیلتر سوخت خودرو خود را پیدا نمی کنید به دفترچه راهنمای خودرو و یا یک مکانیکی مراجعه کنید .

چه زمانی باید فیلتر سوخت خود را تعویض کرد ؟
مانند هر فیلتر دیگری ، فیلتر سوخت نیز کثیفی و دیگر آلودگی ها را می گیرد . در صورت تعویض نکردن ممکن است بر عملکرد خودرو تأثیر بگذارد و اجازه دهد سوخت با ذرات معلق به انژکتور منتقل شوند و یا جریان بهینه سوخت را متوقف کند. پیش از این طول عمر یک فیلتر سوخت 30 تا 60 هزار کیلومتر برآورد شده بود که با خالص تر شدن سوخت ها ، می توان گفت یک فیلتر سوخت می تواند تا 100 هزار کیلومتر به طور بهینه کار کند. توجه کنید تغییر فیلتر سوخت برای اولین بار در مسافت تقریبی 150 هزار کیلومتر می تواند باعث خرابی موتور شود. هنگام تعویض فیلتر در این مسافت ها باید احتیاط کنید و قبل از آن با یک مکانیک مشورت کنید.

در ا اینجا چند نکته درباره مشکلات عملکردی موتور در هنگام کثیف بودن فیلتر وجود دارد مانند :

  • مشکل در استارت زدن خودرو
  • کاهش سرعت
  • بوی تند
  • عملکرد پایین موتور
  • مصرف بی رویه سوخت
  • و ...

در چنین شرایطی هم می توانید چراغ موتور را چک کنید و هم می توانید فیلتر را با برداشتن و دمیدن در آن ، بررسی کنید. اگر هوا از آن عبور کند ، مشکلی ندارد در غیر این صورت نیاز به تعویض دارد .

توجه داشته باشید فیلترهای سوخت در خودروهای دیزلی به توجه بیشتری نیاز دارند و باید بیشتر از وسایل نقلیه بنزینی تعویض شوند زیرا مخازن دیزل تمایل بیشتری به رشد باکتری ها و قارچ ها دارند و همچنین باید به یاد داشته باشید که از مواد افزودنی سوخت دیزل برای به حداقل رساندن رشد میکروبی استفاده کنید.

در آخر با توجه به نقش مهمی که فیلتر سوخت در موتور خودرو بازی می کند ، تعویض فیلتر سوخت خراب و کثیف بسیار ساده و ارزان است ، اما باید به خاطر داشته باشید که عدم توجه به این موضوع می تواند منجر به مشکلات جدی تری می شود.
 

 


 ثبت نظر

نظرات خود را در بخش ذیل وارد نمایید.

تایر هانکوک بر روی خودرو جدید مینی کوپر


هانکوک ، تایر Ventus S1 Evo Z جدید خود را به زودی با عملکرد فوق العاده فوق العاده بالا ( UUHP ) ارائه خواهد داد .

رونمایی هانکوک از تایر لافن G FIT 4S


سازنده ی تایر هانکوک از اضافه شدن تایر جدید تمام فصل برای خودروهای سواری و شاسی بلند های کوچک و متوسط به سبد محصولات تجاری برند زیر مجموعه خود با نام G FIT 4S لافن خبر می دهد.

میشلن خط تولید لاستیک "سازگار با محیط زیست" را در اروپا راه اندازی کرد


میشلن از لاستیک سازگار با محیط زیست خود که e-Primacy نامیده می شود رونمایی کرد و قصد دارد این محصول را بزودی به بازار عرضه کند.

فیات از خودرو تمام برقی جدید 500 خود رونمایی کرد


در تاریخ 4 مارس 2020 ، فیات تولید کننده خودروی ایتالیایی ، اعلام کرد که مدل cinquecento خود را به دنیای برقی می برد ، این شرکت پیش از این 500 la prima cabrio رونمایی کرده بود .

ارسال اطلاعیه در هنگام موجودی

اطلاع از طریق دریافت پست الکترونیکی
اطلاع از طریق دریافت پیامک
جهت دریافت اطلاعیه از موجود شدن کالا، میتوانید با فعال سازی موراد فوق، از موجود شدن کالای مد نظر مطلع شوید !

ثبت نام در هایپرتایر


با قوانین و شرایط حریم خصوصی هایپرتایر موافقم.


دارای حساب کاربری در هایپرتایر هستید ؟ وارد شوید

بازیابی رمز عبور


تغییر رمز عبور


تایید حساب کاربری


کد ارسال شده به شماره خود را جهت فعالسازی حساب کاربری وارد نمایید.