آیا از حذف کردن این آیتم اطمینان دارید؟

جستجو و انتخاب


زمزمه‌ افزایش ۵۰ درصدی قیمت تایر سواری
زمزمه‌ ها برای واقعی سازی قیمت تایرهای سواری قوت گرفته است.

به گزارش «دنیای ‌خودرو» سرانجام هفته گذشته سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان پس از بررسی‌های فراوان صورت‌های مالی شرکت‌های تایرساز رأی به غیر واقعی بودن قیمت تایرهای رادیال سواری تولید داخل داد و کارگروه تنظیم بازار نیز این گروه محصول را از قیمت‌گذاری تثبیتی توسط سازمان حمایت معاف کرد.

این بدان معناست که ازاین پس تولیدکنندگان تایر براساس مستندات مالی که در اختیار دارند قیمت تمام‌شده محصولات خود را در انجمن صنفی صنعت تایر ایران تعیین می‌کنند و با اضافه کردن سود معقول با تایید سازمان حمایت این کالاها را در بازار توزیع خواهند کرد.

حال اما به‌رغم گذشتن یک هفته از تصویب این تصمیم در ستاد تنظیم بازار شنیده‌ها از تعیین قیمت‌های جدید برای تایرهای رادیال سواری توسط تایرسازان حکایت دارند.

خبرهایی که بر اساس آن قیمت ‌هر کیلوگرم تایر از ۳۷هزار تومان به ۶۰هزار تومان خواهد رسید و درمجموع باید برای محصولات مختلف رادیال سواری انتظار افزایش ۵۰درصدی را داشت.

براساس بررسی‌های صورت‌گرفته در بازار درحال‌حاضر هر جفت تایر پرایدی به‌عنوان پرمصرف‌ترین تایر مورداستفاده در کشور برای برندهای معتبر داخلی تا یک‌میلیون و ۱۰۰هزار تومان نیز به فروش می‌رسد. این درحالی‌ است که قیمت مصوبی که همین چندماه قبل سازمان حمایت با احتساب افزایش ۵۵درصدی قیمت‌ها و همچنین براساس نرخ ارز ۱۶هزار و ۴۰۰تومانی برای تایرسازان اعلام کرده بود اما این محصول توسط کارخانه‌ها به قیمت‌ هر جفت ۵۴۰هزارتومان در بازار عرضه می‌شود.

نکته عجیب آنکه به‌رغم نظارت‌های شدیدی که بر بازار حاکم است همچنان این محصول به دو برابر قیمت به‌دست مصرف‌کننده نهایی می‌رسد. حال  اما باتوجه به بالا رفتن نرخ ارز و خریدهای  اخیر شرکت‌های تایرساز حتی با دلار ۲۷هزار تومانی و افزایش قیمت مواداولیه تولید داخلی؛ نه‌تنها قیمت محصولات ایرانی توسط کارخانه‌ها بالا نرفته بلکه این بازار است که با محاسبه دقیق قیمت‌ها دست به افزایش قیمت خودسرانه زده و سود اصلی را عوامل توزیع و دلال‌ها به جیب می‌زنند.

در این‌بین به‌گفته کارشناسان صنعت تایر در صورت نهایی شدن قیمت‌های جدید تایر براساس مصوبه جدید ستاد تنظیم بازار که قیمت‌گذاری به تولیدکنندگان و انجمن صنفی صنعت تایر سپرده شده است،‌ بازار ازاین التهاب خارج می‌شود و تولیدکنندگان نیز می‌توانند بدون دغدغه تولیدِ همراه با زیان، ‌تیراژ تولید خود را بالا ببرند و بازار را به تعادلی نسبی برسانند. تاجایی‌که درصورت افزایش قیمت مذکور هر جفت تایر پرایدی با قیمت ۸۵۰هزارتومان به فروش می‌رسد و دیگر خبری از بازار سیاه و قیمت‌های یک‌میلیون به بالا نخواهد بود.

در هر صورت تجربه سال‌های دور بازار تایر نشان می‌دهد، ‌زمانی‌که وزارت صمت اجازه قیمت‌گذاری و رقابتی شدن بازار را به تولیدکنندگان می‌دهد، ‌قیمت تایر و شیوه توزیع آن از شرایط فعلی خارج می‌شود و بی‌نیاز از نظارت‌های سختگیرانه، ‌تنها با بالا رفتن کالای موجود در بازار، ‌مصرف‌کننده نهایی می‌تواند کالا را ارزان‌تر از بازار آزاد خریداری کند و تولیدکننده نیز به جای تحمل زیان‌های سنگین برای توسعه خطوط تولید خود،  اقدام به‌ افزایش تیراژ و اصلاح تکنولوژی خواهد کرد.

منبع خبر : اخبار خودروثبت نظر

نظرات خود را در بخش ذیل وارد نمایید.

قیمت تایر سواری ۵۰ درصد افزایش یافت


مصطفی تنها سخنگوی انجمن تایر در گفت وگو با فارس با بیان اینکه در پی افزایش قیمت مواد اولیه تولید تایر، قیمت تایرهای سواری با هماهنگی سازمان حمایت مصرف کنندگان 50 درصد افزایش یافت

وزارت صمت، هنوز قیمت جدیدی برای لاستیک اعلام نکرده است


با توجه به نوسانی که در بازار برای قیمت لاستیک وجود دارد و همچنین به جهت گران شدن مواداولیه برای تهیه لاستیک، انجمن تولیدکنندگان تایر خواهان افزایش قیمت لاستیک در بازار با افزایش۸۰ درصد قیمت کنونی هستند.

هانکوک برنده جایزه Tyresafe’s 2020 شد


Tyresafe از هانکوک برای افزایش آگاهی از ایمنی لاستیک در دوازده ماه گذشته قدردانی کرد . هانکوک این جایزه را در سال 2019 نیز دریافت کرده بود .

مشکلات تامین تایر


دشوار شدن واردات و بسته‌شدن تدریجی در‌های ورود کالا به روی واردکنندگان تایرهای خارجی اتفاقی بود که به نفع تولیدکنندگان داخلی تایر تمام شد .

ارسال اطلاعیه در هنگام موجودی

اطلاع از طریق دریافت پست الکترونیکی
اطلاع از طریق دریافت پیامک
جهت دریافت اطلاعیه از موجود شدن کالا، میتوانید با فعال سازی موراد فوق، از موجود شدن کالای مد نظر مطلع شوید !

ثبت نام در هایپرتایر


با قوانین و شرایط حریم خصوصی هایپرتایر موافقم.


دارای حساب کاربری در هایپرتایر هستید ؟ وارد شوید

بازیابی رمز عبور


تغییر رمز عبور


تایید حساب کاربری


کد ارسال شده به شماره خود را جهت فعالسازی حساب کاربری وارد نمایید.