صدای لاستیک(تایر)
 

صدای لاستیک (تایر) میتواند از عوامل و متغیرهای مختلفی ناشی شود. یکی از آنها صدای آج در برخورد با جاده است. علت دیگر صدا میتواند ناشی از هوای فشرده شده ی درون شیارهای آج باشد. انواع مختلف آج و همینطور جنس آج باعث ایجاد صدا میشود و زمانی که آج از بین میرود نوع صدا متفاوت میشود. برای مثال، صدای لاستیک (تایر) در خودروهای سنگین تر به مراتب بیشتر و آزاردهنده تر است و در ماشین های مسابقه معمولا لاستیک (تایر) ها کم صدا تر میباشند.

بسیاری از شرکت ها در صدد تولید لاستیک (تایر)های اختصاصی خود هستند. به عنوان مثال شرکت بریجستون لاستیکی (تایری) با نام " TURANZ " را تولید کرد. از ویژگی های بارز این لاستیک (تایر) میتوان به شکل به خصوص آج هایش اشاره کرد. این آج ها به صورتی طراحی شدند که مانع ورود فشار هوا به داخل لاستیک (تایر) میشوند و همین امر در نهایت باعث کاهش صدای لاستیک (تایر) میشود.

اگر لاستیک (تایر) ماشین شما صدا میدهد و این مسئله زیاد تکرار میشود حتما علت آن را بررسی نمایید. شما میبایست از یک سری از موارد اطمینان حاصل کنید. یکی از این موارد حصول اطمینان از بالانس بودن ماشین میباشد. در وحله ی دوم رینگ ها را بررسی کنید. گاهی اوقات رینگ کج و یا خم میشود. و در آخر، باید از نحوه ی قرار گرفتن و جهت لاستیک (تایر) مطلع شویم. همین چک آپ کردن های ساده میتواند شما را در یافتن عامل اصلی صدا کمک نماید.

در اینجا شش مورد از عوامل ایجاد صدای تایر را باهم بررسی می کنیم:

1.سایز چرخ

به طور کلی هر چه چرخ کوچکتر باشد صدای کمتری ایجاد میکند.به عنوان مثال،چرخ های 16 اینچی نسبت به 18 اینچی کوچکترند در نتیجه صدای کمتری دارند.چراکه وقتی چرخ کوچکتر باشد فضای کوچکتری از چرخ با سطح جاده ایجاد میشود. شما میتوانید سایز مناسب چرخ خود را در دفترچه ی راهنمای خودرو خود مشاهده کنید.

2.عرض تایر

در اینجا نیز با مراجعه به دفترچه ی راهنما میتوانید عرض یا همان پهنای لاستیک را مشاهده کنید.در اینجا نیز قانون بالا صدق میکند.یعنی اگر عرض لاستیک کوچکتر باشد صدای لاستیک کمتر است. پس اگر میخواهید لاستیک شما کم سروصدا باشد، سراغ باریک ترین آن بروید.

3.سرعت و وزن

مسئله ای که اکثر مالکان خودرو به آن توجه نمیکنند وزن و سرعتی است که تایر میتواند تحمل کند.لاستیک های مختلف برای حداکثر سرعت و اوزان متفاوت تولید میشوند.برای مثال وقتی سرعت شما بیشتر از 190 کیلومتر در ساعت نمیشود برای چه باید از لاستیکی که با سرعت 240 کیلومتر در ساعت میرود استفاده کرد. سرعت های مختلف تایر را میتوایند در مقاله ی زیر ببینید:

4.شرایط آب و هوایی

تایر خود را مطابق آب و هوای منطقه ای که در آن زندگی میکنید انتخاب کنید.برای تایر های زمستانی میتوان از انواع یخ شکن(میخ دار) و غیر یخ شکن استفاده کرد.بدیهیست که تایر های یخ شکن صدای بیشتری را تولید میکنند.اگر در شرایط آب و هوایی زمستانی سخت رنندگی میکنید طبیعتا نیاز دارید که تمامی جوانب ایمنی و احتیاط را رعایت کنید.پس ناچارا باید صدای تولیدی این نوع لاستیک را تحمل کنید.

5.ترکیبات مواد و طرح آج

مواد متنوعی به همراه کائوچو برای تولید تایر استفاده میشود. هر چه میزان کائوچوی لاستیک بیشتر باشد لاستیک نرم تر و منعطف تر است پس در نتیجه صدای کمتری ایجاد میشود. طرح آج نیز در بروز صدا نقش مهمی دارد.


در هنگام ثبت نظر به موارد ذیل دقت فرمایید

از زبان فارسی برای کامنت گذاری استفاده نمایید.

استفاده از کاراکتر های خاص و اموجی در ثبت نظر قابل قبول نمی باشد.

از ارسال لینک‌های سایت‌های دیگر و ارایه‌ی اطلاعات شخصی خودتان مثل شماره تماس، ایمیل و آی‌دی شبکه‌های اجتماعی پرهیز کنید.

مقایسه 0