آیا از حذف کردن این آیتم اطمینان دارید؟

جستجو و انتخاب


UTQG چیست؟
UTQG چیست؟

وزارت راه و ترابری ایالت متحده و سازمان ایمنی بزرگراه های بین المللی استاندارد هایی را برای انواع لاستیک (تایر) های سواری در نظر گرفته اند و طبق قانون آمریکا این استانداردها طی تست هایی بر روی تایرها انجام شده است که انجام این تست برای تمام لاستیک (تایر) های خودروهای سواری در آمریکا الزامی است. میزان دما، سایش و چسبندگی لاستیک (تایر) برروی دیواره ی آن ثبت شده است که به نام "UTQG" یا همان درجه بندی یکسان کیفیت معروف است.

این درجه (نمرات) توسط تولیدکنندگان لاستیک (تایر)  بر اساس نتایج حاصل از آزمون استخراج شده است. اکثر خطوط تولید لاستیک (تایر) های جدید دارای این نمره دهی هستند با این حال به آنها یک فرصت شش ماهه نیز داده میشود تا لاستیک (تایر) های خود را پس از تولید نمونه ی اولیه چک کنند. هنگامی که نمرات تائید شدند، نتیجه به صورت برچسب بر روی دیواره ی لاستیک (تایر) چاپ میشود.

ضریب سایش (Tread wear)

این عدد صرفاً یک میزان نسبی است که به عوامل مهمی مانند نوع استفاده، شرایط جغرافیایی، دما، میزان باد تایر و ... بستگی دارد. برای مثال لاستیک با ضریب سایش ۲۰۰ دو برابر لاستیک با ضریب سایش ۱۰۰ دوام و طول عمر خواهد داشت. در دیواره تایر، در شش نقطه علامتهای مثلث کوچکی درج شده است که این علائم شاخص آج تایر هستند. در بعضی سایزهای بزرگتر، تجاری و صنعتی، به جای علامت مثلث از اصطلاح "TWI" استفاده می شود. اگر در این شش نقطه به قسمت آج تایر نگاه کنید درکف شیارها یک نوار عرضی برجسته دیده میشود، هرگاه آج تایر سائیده شده و به سطح این نوار برسد درحقیقت عمر مفید تایر به اتمام رسیده و بایستی با تایر نو جایگزین گردد. اگر بعد از رسیدن سایش به روی این سطح، از تایر استفاده گردد ترمز گیری اتومبیل بسیار ضعیف خواهد شد و در پیچهای جاده کنترل خودرو با مشکل روبرو میشود.

ضریب چسبندگی( Traction)

 درجه ی چسبندگی با نصب لاستیک (تایر) مورد ازمایش بر روی محور یک تریلر تعیین میشود.این تریلر با سرعت 40 مایل در ساعت در طول آسفالت خیس و مرطوب بتنی حرکت میکند. ترمز در این لحظه قفل میشود و ضریب چسبندگی اندازه گیری میگردد. این آزمون ارزیابی تاکید زیادی بر ترکیب آج لاستیک (تایر) دارد. نتیجه ی تست به صورت AA / A / B / C اعلام میشود که AA نشانگرضریب اصطکاک و چسبندگی قوی و C نشانگر ضریب اصطکاک و چسبندگی ضعیف است.

ضریب دما(Temperature)

یکی از عوامل اصلی فرسایش لاستیک گرماست. گرما کارکرد و دوام تایر را به شدت تحت تاثیر قرار داده و عامل اکثر عیب های تایر قبل از پایان عمر آن است. بدیهی است موضوع گرمای درونی تایر و میزان توانایی تایر در مقابله با آن از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و یکی از اساسی ترین فاکتورهای انتخاب تایر به حساب می آید. دمای تایر حین سرویس و در حرکت افزایش می یابد و هرچه سرعت و میزان بار وارده بر تایر بیشتر باشد به همان نسبت مقدار گرمای بیشتری تولید شده و دمای درونی تایربالا می رود، البته این افزایش دما و گرمازایی درتایرهای مختلف بسته به نوع ساختار، نوع آمیزه(خمیرلاستیک) نوع و جنس الیاف و غیره با یکدیگر متفاوت است. ضریب دمای نسبت داده شده به تایر، به جنس لاستیک و ساختار آن بستگی دارد بنابراین، ضریب اصطکاک و ضریب سایش که پیش تر توضیح داده شد، در رتبه بندی آن بی تاثیر نیست.

برای آزمودن تایر از جهت توانایی تحمل دمای بالا، تایر ها را در سرعت های بالا تست میکنند. برای کسب پایین ترین درجه ( C ) تایر باید بتواند به مدت ۳۰ دقیقه در سرعت ۱۳۵ کیلومتر برساعت حرکت کند و تغییر شکل و خرابی در آن صورت نگیرد. برای رتبه بندی میزان تحمل دما از حروف ‌ A-B-C استفاده میشود که حرف A نشانگر بیشترین میزان تحمل لاستیک در مقابل دمای بالا بر اثر حرکت با سرعت زیاد میباشد.ثبت نظر

نظرات خود را در بخش ذیل وارد نمایید.

هر آنچه که باید درباره فیلتر سوخت ( بنزین ) بدانید !


برای عملکرد مناسب خودرو و موتور نگهداری و سرویس قطعات از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است . برخلاف اکثر قطعات اساسی مانند : لاستیک ها ، گیربکس ، و ... حتماً نام فیلتر سوخت را نشنیده اید ! و فکر می کنید تعمیر و نگهداری آن در اولویت های نگهداری از خودرو نیست !

چرا تایرها را جا به جا کنیم ؟


چرخش لاستیک ها که با الگوهای خاص از جلو به عقب و یا از یک طرف به طرف دیگر تغییر مکان می دهد ، یک عنصر مهم در نگهداری و ایمنی تایر است . در این مقاله به طور دقیق این عملکرد را برای طول عمر لاستیک ها بررسی می کنیم .

آیا خودرو شما برای زمستان آماده است؟


همیشه در فصل سرما و زمستان درصد خرابی خودروها افزایش چشمگیری پیدا می کند . سعی کنید پیش از شروع فصل سرما باتری ، موتور ، سیستم انتقال قدرت ، خطوط ترمز ، فیلترهای هوا و سیستم خنک کننده و گرم کننده را چک کنید

همه آنچه شما باید درباره تعمیر و نگهداری برف پاک کن در زمستان بدانید


برای داشتن یک رانندگی ایمن ، این نکته بسیار مهم است که در همه شرایط آب و هوایی بتوانید دید خوب و واضحی داشته باشید . برف پاک کن خودرو یکی از تجهیزات بسیار مفید ، مهم و ارزان قیمت می باشد که به طرز شگفت انگیزی در تمیز نگه داشتن شیشه جلو و دید شما کمک می کند .

ارسال اطلاعیه در هنگام موجودی

اطلاع از طریق دریافت پست الکترونیکی
اطلاع از طریق دریافت پیامک
جهت دریافت اطلاعیه از موجود شدن کالا، میتوانید با فعال سازی موراد فوق، از موجود شدن کالای مد نظر مطلع شوید !

ثبت نام در هایپرتایر


با قوانین و شرایط حریم خصوصی هایپرتایر موافقم.


دارای حساب کاربری در هایپرتایر هستید ؟ وارد شوید

بازیابی رمز عبور


تغییر رمز عبور


تایید حساب کاربری


کد ارسال شده به شماره خود را جهت فعالسازی حساب کاربری وارد نمایید.