آیا از حذف کردن این آیتم اطمینان دارید؟

جستجو و انتخاب


آب پیمایش چیست؟
 

حالتی است که تایر وسیله نقلیه روی یک سطحی از آب حرکت می‌کند و تماس خودش را با سطح جاده از دست می‌دهد و نتیجه آن از کنترل خارج شدن خودرو می‌باشد.

آب پیمایش به چه مواردی ارتباط دارد؟

آب پیمایش به مواردی چون سرعت، شرایط جاده و طراحی تایر و ویژگیهای آن در کنار هم، بستگی دارد.بیایید یک نگاه دقیق تر به این موضوع داشته باشیم:

عمق آب و یا شرایط جاده:

عمق آب روی سطح جاده اگر بیش از 3 سانتی متر برسد، احتمال آب پیمایش بیشتر‌می‌شود.میزان و شدت بارش و نوع جاده (جاده آسفالت و یا خاکی) نقش مهمی را در شرایط آب پیمایش ایفا می‌کنند.

سرعت خودرو:

آج لاستیک نیاز به زمان دارد تا خودش را با سرعت خودرو و شرایط جاده هماهنگ کند.کمترین زمانی که برای این اتفاق نیاز است.بسته به عمق آب و طرح گل تایر، آب پیمایش می‌تواند در سرعت کمتر از 45متر بر ساعت هم اتفاق بیافتد.

عمق آج لاستیک:

از تمام مواردی که برای آب پیمایش گفته شد(و یا برای مقابله با آن)،عمق آج لاستیک مهمترین است.حتی تایر‌های با  بالاترین کیفیت، اندکی مقاومت، زمانی که سایش پیدا می‌کنند در برابر آب‌پیمایش دارند،بنابر‌این خیلی مهم است که تایر‌های ساییده شده سریعا تعویض شوند، برای رانندگی در جاده های خیس تا رانندگی ایمن تری داشته باشید.

طرح گل آج تایر:

تایرهای با طرح گل درشت تر و برجسته تر زودتر به حالت تعادل در سطح خیس می‌رسند و آب پیمایش زودتر برای آنها اتفاق می‌افتد.تایر های با طرح گل بزرگتر سطح تماس بیشتری با سطح جاده دارند.

وزن خودرو:

اگر بخواهیم دو تایر را با سایز و نوع یکسان مقایسه کنیم، ماشین سنگین تر این مزیت را دارد که آب پیمایش بهتری داشته باشد زیرا نیروی بیشتری را به سطح جاده منتقل می‌کند و آب را بهتر در سطح تایر جابجا می‌کند.

آیا تایر ها برای کمتر کردن آب پیمایش طراحی می‌شوند؟

طرح گل‌های تایر‌ها با تنوع بسیاری طراحی می‌شوند به دلیل اینکه متناسب با اهدف و الویت های متفاوت رانندگان و صاحبان وسایل نقلیه طراحی می‌شوند، برای مثال:

تایرهایی که برای خودروهای سواری طراحی می‌شوند تاکید بر رانندگی راحت و بی‌صدا و چنگ‌زنی مناسب در تمام فصول دارد، با طرح گل‌هایی با شیارهای بیشتر که به تعادل بیشتر در سطح خیس و برفی کمک می‌کند طراحی می‌شوند.

تایرهایی که برای ماشین‌های رده بالا طراحی می‌شوند تمرکزشان بر حداکثر کنترل حین دور زدن و چرخیدن و ترمز کردن است که با الگو‌های سفت تری به منظور ایجاد حداکثر چسبندگی در سطوح خشک طراحی می‌شوند.

تولیدکنندگان لاستیک باید تعادل را در رعایت موازین طراحی، برای اطمینان از عملکرد تایر در شرایط آب‌و‌هوایی مختلف برقرار کنند. برای ایجاد مقاومت در برابر آب پیمایش مهندسان طراحی تایر مدل‌های مختلفی از شیار‌ها را در طراحی آج لاستیک به منظور خروج بهینه‌ی آب از تایر برای عملکرد بهتر  آن در نظر می‌گیرند.

چه کنیم تا از وقوع آب پیمایش جلوگیری کنیم؟

  1. هنگامی که شرایط هوا و جاده نامناسب است آهسته برانید، اگر شرایط ایمن است سرعت خود را تا 45متر بر ساعت یا کمتر کاهش دهید.هنوز مراحلی وجود دارد تا بتوانید ایمن برانید. 2.به حالت کروز اتومبیل خود در شرایط بد جاده تکیه نکنید.تمام حواستان را به جاده بدهید و با سرعت مطمئنه برانید. 3.وقتی باران می‌بارد بهتر است فاصله خود را با ترافیک جاده افزایش دهید. 4.یک بار در ماه تایر‌های خود را چک کنید و مطمئن شوید که سایش پیدا نکرده اند. 5.تایرهای خود را چند ماه یکبار جابه جا کنید.

هنگامی که آب پیمایش اتفاق افتاد چه کنیم ؟

اولین عکس العمل شما ممکن است که ترمز کردن باشد،این کار را نکنید پای خود را از ترمز بردارید و بگذارید سرعت خودروتان کاسته شود.در صورت نیاز و اگر وسیله نقلیه شما دارای ترمز ضد قفل است، می‌توانید به آرامی ترمز کنید(پدال ترمز را فشار دهید و رها کنید) تا به بازگرداندن چسبندگی به تایر خود کمک کنید.فرمان را ثابت نگه‌دارید و از حرکت‌های ناگهانی فرمان بپرهیزید.حرکت ناگهانی فرمان می‌تواند نتیجه خارج شدن ماشین شما را از کنترل داشته باشد.پس از اینکه کنترل خودرو خود را مجدد بدست آوردید از توقف کامل خودداری کنید.اگر نیاز دارید که چند ثانیه ای توقف کنید تا آرامش خود را بدست آورید از ایمن بودن جاده اطمینان حاصل کنید و به کناره جاده برانید.عدم تعادل در اتفاق افتادن آب پیمایش ممکن است رانندگان را بترساند، همیشه در خاطر داشته باشید که اگر ابتدا ایمن برانید و اصول رانندگی را رعایت کنید در معرض خطر کمتری قرار خواهید گرفت.ثبت نظر

نظرات خود را در بخش ذیل وارد نمایید.

هر آنچه که باید درباره فیلتر سوخت ( بنزین ) بدانید !


برای عملکرد مناسب خودرو و موتور نگهداری و سرویس قطعات از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است . برخلاف اکثر قطعات اساسی مانند : لاستیک ها ، گیربکس ، و ... حتماً نام فیلتر سوخت را نشنیده اید ! و فکر می کنید تعمیر و نگهداری آن در اولویت های نگهداری از خودرو نیست !

چرا تایرها را جا به جا کنیم ؟


چرخش لاستیک ها که با الگوهای خاص از جلو به عقب و یا از یک طرف به طرف دیگر تغییر مکان می دهد ، یک عنصر مهم در نگهداری و ایمنی تایر است . در این مقاله به طور دقیق این عملکرد را برای طول عمر لاستیک ها بررسی می کنیم .

آیا خودرو شما برای زمستان آماده است؟


همیشه در فصل سرما و زمستان درصد خرابی خودروها افزایش چشمگیری پیدا می کند . سعی کنید پیش از شروع فصل سرما باتری ، موتور ، سیستم انتقال قدرت ، خطوط ترمز ، فیلترهای هوا و سیستم خنک کننده و گرم کننده را چک کنید

همه آنچه شما باید درباره تعمیر و نگهداری برف پاک کن در زمستان بدانید


برای داشتن یک رانندگی ایمن ، این نکته بسیار مهم است که در همه شرایط آب و هوایی بتوانید دید خوب و واضحی داشته باشید . برف پاک کن خودرو یکی از تجهیزات بسیار مفید ، مهم و ارزان قیمت می باشد که به طرز شگفت انگیزی در تمیز نگه داشتن شیشه جلو و دید شما کمک می کند .

ارسال اطلاعیه در هنگام موجودی

اطلاع از طریق دریافت پست الکترونیکی
اطلاع از طریق دریافت پیامک
جهت دریافت اطلاعیه از موجود شدن کالا، میتوانید با فعال سازی موراد فوق، از موجود شدن کالای مد نظر مطلع شوید !

ثبت نام در هایپرتایر


با قوانین و شرایط حریم خصوصی هایپرتایر موافقم.


دارای حساب کاربری در هایپرتایر هستید ؟ وارد شوید

بازیابی رمز عبور


تغییر رمز عبور


تایید حساب کاربری


کد ارسال شده به شماره خود را جهت فعالسازی حساب کاربری وارد نمایید.