چگونه لاستیک را بخوانیم؟!
سایز لاستیک

تا به حال به دیواره ی لاستیک توجه کرده اید ؟! آیا میدانید که چطور باید این اعداد را بخوانیم؟! این بار، قبل از اینکه سوار ماشین شوید به لاستیک های خود دقت کنید و سعی کنید سایز لاستیک خودرویتان را به خاطر بسپارید. بعد از تصمیم گیری برای خرید لاستیک ، باید بدانید که چه سایز لاستیکی برای خودروی شما مناسب است. این اطلاعات معمولاً داخل دفترچه راهنمای خودروی شما درج شده است. برای اطمینان از اینکه لاستیک جدیدی که می خواهید خریداری کنید با خودروی شما مطابقت دارد ، بهتر است از نحوه اندازه گیری و سایز آن مطلع شوید. شاید تا به حال به اعداد و حروف روی لاستیک ها توجه نکرده باشید ، اما باید بدانید که این یک معدن طلای اطلاعات است. اطلاعات و عکس زیر به شما کمک خواهند که چگونه سایز لاستیک را از روی دیواره آن بخوانید . اگر تصمیم به خرید لاستیک جدید دارید، پیش از آن درباره مشخصات و ویژگی های تایر اطلاعات کسب کنید، زیرا بسیاری از سایزهای تایر ظرفیت بارگذاری مختلف داشته و ممکن است به لاستیک های با عرض یا قطر متفاوت و فشار باد متفاوت نیاز داشته باشند.

معیار سایز بندی لاستیک

اکثر اتومبیل های سواری ، شاسی بلند (SUV) و پیکاپ های (وانت) سبک با لاستیک هایی ارائه می شوند که P-Metric یا Euro-Metric باشند. یعنی برای تایرهای P-Metric ، حرف "P" را قبل از شروع سایز مشاهده خواهید کرد. به طور مثال:  P225 /70R16 97H

 P-metric نامی است که توسط انجمن تایر و رینگ برای خودروهای سواری در نظر گرفته شده است. 

 در تایرهای Euro-Metric  نیز قبل از شروع سایز هیچ حرف وجود ندارد. به طور مثال: 225/70R16 98H 

Euro-Metric  نیز نامی است که توسط سازمان فنی لاستیک و رینگ اروپا برای تایر خودروهای سواری انتخاب شده است. لاستیک های  P-Metric و Euro-Metric به گونه ای طراحی شده اند که در وهله اول در خودروهای سواری مورد استفاده قرار می گیرند که می تواند شامل: خودرو سواری ، مینی ون ، شاسی بلند و سایر وانت های سبک باشد.

اگر خودروی شما یک شاسی بلند ، کامیون پیکاپ یا وانت باشد ، ممکن است نوع دیگری از سایز را در دفترچه راهنمای خودروتان مشاهده کنید که مخصوص کامیون های سبک سنگین و کامیونت ها می باشد ، به خصوص در وانت ها و کامیون های بزرگتر از یک تن و یا بزرگتر. این گروه نیز دو نوع سایز متداول دارد ، به نام  LT-Metric و Euro-Metric Commercial معروف به نوع (C) که در ساخت آنها نیز از همان ساختار P-Metric و Euro-Metric استفاده می کنند. اما این نوع لاستیک ها دارای سایزهای مختلفی هستند.  لاستیک های LT-Metric قبل از شروع عدد ، دارای حروف "LT" هستند. به طور مثال: LT245 / 75R17 119 / 116R (Load Range)

Euro-Metric  نیز نامی است که توسط انجمن تایر و رینگ برای تایر نوع "کامیون سبک" انتخاب شده است. لاستیک های تجاری Euro-Metric یا C-Type بسیار شبیه به سایز مسافری یورو متریک می باشند با این تفاوت که بلافاصله بعد از سایز رینگ حرف "C" وجود خواهد داشت. به طور مثال: 235/65R16C 121/119R

نوع لاستیک

از چپ شروع میکنیم، حرف P به معنای این است که نوع لاستیک شما سواری است.P  مخفف "Passenger" است. این حرف با توجه به استاندارد های جهانی انتخاب شده است. اگر قبل از سایز، روی لاستیک این حرف وجود نداشت یعنی اینکه لاستیک یورومتریک است. اگر به جای P  روی لاستیک "Light Trucks LT" درج شده باشد به این معناست که لاستیک مخصوص کامیون های سبک می باشد. این لاستیک ها میزان فشار باد و همچنین تحمل بار مخصوص به خود را دارند که کاملا با لاستیک های سواری متفاوت است.

پهنای تایر

 اولین عددی که در اطلاعات سایز لاستیک شما ظاهر می شود ، عرض (پهنا) است که بر حسب میلیمتر اندازه گیری می شود. به طور مثال:   P215 / 65R15 95H ، پهنای تایر همیشه از یک سمت دیوار جانبی به سمت دیگر اشاره دارد.  بنابراین ، یک تایر با اندازه گیری "P215"  برای یک خودرو سواری است که عرض آن 215 میلیمتر می باشد.

محاسبه فاق لاستیک (نسبت منظر)

 بعد از علامت اسلش ، عدد بعدی که می بینید مربوط به نسبت منظر لاستیک (فاق لاستیک ) است که در اصل به شما می گوید ارتفاع لاستیک شما چقدر است. به طور مثال: P215 / 65R15 95H ، نسبت منظر درصدی است. یعنی سازندگان لاستیک با تقسیم ارتفاع تایر از لبه به عرض آن ، نسبت ابعاد را محاسبه می کنند. اگر لاستیک دارای نسبت منظر 65 باشد ، به این معنی است که طول لاستیک 65٪ عرض آن است .

ساختار لاستیک

بعد از نسبت منظر ، حرفی می آید که نوع ساخت داخلی را تایر نشان می دهد. به طور مثال:  P215 / 65R15 95H ،  دو نوع ساختار تایر وجود دارد ، رادیالی با حرف R و بایاس با حرف B یا D که می توانید بر روی دیواره لاستیک مشاهده کنید. لاستیک های رادیالی رایج ترین لاستیک های موجود در بازار هستند.

قطر رینگ

عدد بعدی که مشاهده می کنید، قطر رینگی است که می توانید لاستیک را روی آن سوار کنید. به طور مثال: یک تایر با P215 / 65R15 95H با یک رینگ با قطر 15 اینچ متناسب است. این عدد براساس اینچ محاسبه می شود.  یک سری حروف و اعداد نیز بر روی لاستیک درج شده است که در اینجا توضیحی کوتاه درباره آنها می دهیم. برای مطالعه بیشتر این حروف و اعداد روی لاستیک به این مقاله مراجعه فرمایید.

شاخص تحمل بار لاستیک

عددی که بعد از سایز آورده شده ، شاخص بار لاستیک است که به ما می گوید در صورت باد شدن کامل ، تایر تا چه وزنی را می تواند ، پشتیبانی کند. به طور مثال:  P215 / 65R15 95H ، این عدد با ظرفیت بار مشخص شده در یک شاخص مطابقت دارد که بین اعداد 1 تا 150 است و با تبدیل شدن می تواند 99 تا 7385 پوند را به شما نشان دهد. دو نوع شاخص بار برای لاستیک های سواری وجود دارد ،Standard Load  و Extra Load که اگر یک تایر با شاخص بار استاندارد باشد ، هیچ علامتی وجود ندارد که به ما نشان دهد. اما اگر بار اضافی باشد با حروف XL  بعد از اندازه و شاخص بار ظاهر می شوند.

  • بار استاندارد یورو متریک 215/55R17
  • بار اضافی یورو متریک 215/55R17 98V XL

یک جنبه مهم در مورد شاخص بار این است که اعداد شاخص بار بین سازمان های استاندارد   P-Metric vsو Euro-Metric لزوماً در یک مقیاس نیستند. به این معنی که دو تایر در دو سیستم مختلف که دارای تعداد شاخص بار یکسانی هستند ، می توانند حداکثر ظرفیت بار متفاوت را داشته باشند. به همین دلیل مهم است که نه تنها به شماره شاخص بار نگاه کنید بلکه ظرفیت واقعی بار را نیز بررسی کنید.

شاخص سرعت لاستیک

آخرین حرفی که در سایز لاستیک نشان داده می شود ، شاخص سرعت است که با یک حرف نشان داده می شود. به طور مثال :  P215 / 65R15 95H ، شاخص سرعت نیز با یک توانایی سرعت خاص و بر اساس یک تست آزمایشگاهی استاندارد مطابقت دارد. به عنوان مثال ، تایر با سرعت "S" تا 112 مایل در ساعت درجه بندی می شود ، در حالی که تایر با درجه "R" تا 106 مایل در ساعت است.  به یاد داشته باشید که همیشه در جاده ها محدودیت های قانونی را رعایت کنید.  


در هنگام ثبت نظر به موارد ذیل دقت فرمایید

از زبان فارسی برای کامنت گذاری استفاده نمایید.

استفاده از کاراکتر های خاص و اموجی در ثبت نظر قابل قبول نمی باشد.

از ارسال لینک‌های سایت‌های دیگر و ارایه‌ی اطلاعات شخصی خودتان مثل شماره تماس، ایمیل و آی‌دی شبکه‌های اجتماعی پرهیز کنید.

مقایسه 0