استفاد ترکیبی تایرها، همزمان
 به عنوان یک قاعده کلی لاستیک ‌ها بر روی هیچ وسیله نقلیه‌ای نباید از یکدیگر متفاوت باشند. مگر توسط کارخانه سازنده تایر مورد قبول باشد.

رانندگان باید از استفاده همزمان لاستیک‌های با الگوی آج، اندازه و ساختار متفاوت بپرهیزند و برای حفظ کنترل و ثبات بیشتر و بهتر از لاستیک‌های یکسان استفاده کنند.

علاوه بر این،رانندگان هرگز نباید لاستیک‌های زمستانی را با لاستیک‌های تمام فصل/ تابستانی و یا لاستیک‌های پنچر رو (ران-فلت) را با غیر‌پنچر رو همزمان استفاده کنند.

مطلوب این است که تمام لاستیک‌های یک خودرو همزمان سایش یابد. این تاییدی است بر اینکه طراحی خودرو، شرایط رانندگی و شیوه‌های نگهداری در کنار هم بر سایش تایر و عملکرد آن تاثیر می‌گذارد. همچنین رانندگان می‌دانند که ارزش پول خود را از لاستیک‌های فعلی گرفته‌اند و به آنها این اجازه ا می‌دهد که یک ست کامل(4حلقه) لاستیک جایگزین انتخاب کنند که قابلیت تایرهای فابریک و اصلی را دارد.

متاسفانه تعویض همزمان تمام لاستیک‌های خودرو همیشه امکان پذیر نیست. گاهی اوقات به دلیل طراحی خودرو، استفاده از لاستیک‌های متفاوت در محور جلو و عقب، نگهداری نادرست و یا شیوه رانندگی تعویض همزمان اتفاق نمی‌افتد. اگر تمام لاستیک‌های یک خودرو همزمان تعویض شود راننده معمولا مجبور می‌شود دو گزینه را انتخاب کند که آیا یک ست کامل(4حلقه) تایر بخرد (از دست دادن ارزش دو تایر دیگر که هنوز به طور کامل از بین نرفته)و یا یک جفت لاستیک را تعویض کند.در حالی که خرید یک ست کامل گزینه بهتری است چون تعادل خودرو طراحی شده را در شرایط بد آب‌و‌هوایی حفظ می‌کند ولی اقدام گرانتری هم هست. در حالی که خرید یک جفت لاستیک هزینه لحظه‌ای تحمیل شده را کاهش می‌دهد همراه خود این امکان را فراهم می‌کند که دقیقا همان لاستیک یا لاستیک معادل و یا تایر جایگزین انتخاب شود.

بنابر این سه حالت بیان شده بهترین این است که لاستیکی که در حال حاضر روی خودرو نصب است(دقیقا همان لاستیک) انتخاب شود.این اطمینان را می‌دهد که ابعاد فیزیکی تایر، ساخت آن، طراحی آج و ترکیب آن برابر با لاستیک‌های تعویض شده باشد.

دوم این است که لاستیک‌های معادل با همان عملکرد که از درجه سرعت و ویژگی چسبندگی مشابه برخوردارن انتخاب می‌شود. تنها زمانی انتخاب همان لاستیک‌های فعلی(دقیقا همان لاستیک) آنچنان ضروری نیست که تایر فابریک دیگر موجود و در دسترس نباشد.

سوم انتخاب لاستیک جایگزین، فقط باید به عنوان یک راه حل موقت و اضطراری درنظر گرفته شود. استفاده از تایر جایگزین با دسته بندی و ساختار متفاوت،با اندازه متفاوت و یا میزان سرعت مختلف می‌تواند فرمان پذیری خودرو را در شرایط بد آب‌و‌هوایی و یا در شرایط اضطرار تحت الشعاع قرار دهد.

چون لاستیک‌ها نقش مهمی را در راحتی و فرمانپذیری هر خودرو بازی می‌کند، همیشه بهترین راه این است که با لاستیک‌هایی رانندگی شود که در همه جزییات مانند برند، مدل، سایز و ضخامت آج برابر باشند. هر چیز دیگری ممکن است مخاطره آمیز و دردسرآفرین شود.

منبع:tire rack 


در هنگام ثبت نظر به موارد ذیل دقت فرمایید

از زبان فارسی برای کامنت گذاری استفاده نمایید.

استفاده از کاراکتر های خاص و اموجی در ثبت نظر قابل قبول نمی باشد.

از ارسال لینک‌های سایت‌های دیگر و ارایه‌ی اطلاعات شخصی خودتان مثل شماره تماس، ایمیل و آی‌دی شبکه‌های اجتماعی پرهیز کنید.

مقایسه 0