آشنایی با کدهای درج شده روی لاستیک
آشنایی با کدهای درج شده روی لاستیک

کد سایش

ساییدگی لاستیک کاملا با آج لاستیک مرتبط است.هر لاستیکی پس از استفاده ی طولانی مدت ساییده میشود.یعنی اینکه آج هایش از بین می رود و عمق بین شیارهای آن کم می شود. به میزان سایش ضریب داده می شود. هرچه این ضریب بالاتر باشد دوام و طول عمر لاستیک بیشتر خواهد بود. برای مثال لاستیکی که ضریب سایش 200 دارد در مقایسه با لاستیک که ضریب سایشش 100 است بیشتر عمر خواهد کرد. این عدد بین 100 تا 700 متغیر است.

کد چسبندگی

چسبندگی لاستیک به عوامل متعددی برمیگردد مثل جنس لاستیک و میزان کائوچویی که در تولید آن استفاده شده است. ولی مهم ترین عامل آج لاستیک است. وقتی آج لاستیک سالم باشد ترمز گیری و چسبندگی لاستیک به جاده افزایش می یابد.کد چسبندگی به شکل زیر روی دیواره ی لاستیک درج شده است.

کد سرعت

و اما کد سرعت.روی دیواره ی لاستیک این کد به صورت یک حرف لاتین مثل W درج شده است. این به این معناست که لاستیک میتواند تا حداکثر 270 کیلومتر بر ساعت سرعت داشته باشد. در جدول زیر میتوانید کدها با مشخصاتشان را مشاهده نمایید.

hypertire 

کد دما

گرما دشمن لاستیک هست. وقتی لاستیک در حرکت است و در حال چرخیدن می باشد گرمای درونی آن بالا می رود. جنس لاستیک در این کدگذاری تعیین کننده است.برای آزمودن تایرازجهت توانایی تحمل دمای بالا، تایرها در سرعت های بالا و با شرایط ودمایی ویژه تست می شوند.

برای رتبه بندی میزان تحمل دما از حروف ‌ A-B-C استفاده میشود که حرف A نشانگر بیشترین میزان تحمل لاستیک در مقابل دمای بالا بر اثر حرکت با سرعت زیاد میباشد. اگر تایری رتبه ی C است به این معنی نیست که تایر امنیت ندارد یا خوب نیست. ولی میزان تحمل گرمای آن درمقایسه با رده ی A کمتر است.

شاخص بار

 هر تایری با توجه به ساختار، توان تحمل میزان بار مشخصای را با در نظر گرفتن حد اکثر سرعت مجازوحد اکثر فشارباد دارد. طبق استانداردهای تایر، شاخص بار با اعدادی تعریف می شود.


در هنگام ثبت نظر به موارد ذیل دقت فرمایید

از زبان فارسی برای کامنت گذاری استفاده نمایید.

استفاده از کاراکتر های خاص و اموجی در ثبت نظر قابل قبول نمی باشد.

از ارسال لینک‌های سایت‌های دیگر و ارایه‌ی اطلاعات شخصی خودتان مثل شماره تماس، ایمیل و آی‌دی شبکه‌های اجتماعی پرهیز کنید.

مقایسه 0