آیا از حذف کردن این آیتم اطمینان دارید؟

جستجو و انتخاب


مقاومت چرخشی ( Rolling Resistance)
مقاومت چرخشی ( Rolling Resistance)

 

مقاومت چرخشی یا همان مقاومت اصطحکاکی به معنای نیروی مقاومت لاستیک هنگام حرکت روی یک سطح می باشد. اگر نگاه دقیقی به تایرهای نصب شده روی خودرو بیندازید متوجه خواهید شد که کاملاً گرد نیستند. زیر تایر نصب شده یک بخش صاف و تخت شکل میگیرد که با سطح جاده تماس پیدا می‌کند. در تصویر می‌توانید این بخش تخت که سطح تماس نامیده می‌شود را ببینید. وقتی تایر می‌چرخد، سطح تماس باید دور تایر بچرخد تا تماسش را با سطح جاده حفظ کند. لاستیک هنگام چرخش انرژی مصرف می‌کند و هرچه بیشتر حرکت کند انرژی بیشتری مصرف می‌کند. مقداری از آن انرژی از طریق اصطحکاک به گرما تبدیل می‌شود. از آن جایی که تایر کم باد یا دارای بار اضافی بیشتر خم می‌شود، انرژی بیشتری جذب کرده، در نتیجه گرمای بیشتری تولید می‌کند. گاهی اوقات سازندگان تایر عددی به اسم مضرب اصطحکاک چرخشی (CRF) روی تایرها می‌نویسند. با استفاده از این عدد می‌توانید حساب کنید تایرهنگام حرکت چقدر انرژی جذب می‌کند CRF ارتباطی به میزان اصطحکاک تایر ندارد بلکه فقط برای محاسبه مقاومت چرخشی تایرها مورد استفاده قرار می‌گیرد. نیروی مورد نیاز برای غلبه بر اصطحکاک، برابراست با CRF ضرب در وزن تایر.

مقاومت چرخشی بر مصرف سوخت نیز تاثیرگذاراست. عواملی مثل فشار باد لاستیک، ساختار لاستیک، پهنای لاستیک و طرح آج آن بر روی مقاومت چرخشی اثرگذار است. تایر پهن تر تماس بیشتری با سطح جاده داشته پس بهتر میچرخد. در حالی که تایر هایی که باریک هستند مثل تایر دوچرخه تماس کمتر ولی طولانی تری دارد. تغییر شکل در لاستیک های باریک بیشتر از لاستیک های پهن رخ میدهد.ثبت نظر

نظرات خود را در بخش ذیل وارد نمایید.

هر آنچه که باید درباره فیلتر سوخت ( بنزین ) بدانید !


برای عملکرد مناسب خودرو و موتور نگهداری و سرویس قطعات از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است . برخلاف اکثر قطعات اساسی مانند : لاستیک ها ، گیربکس ، و ... حتماً نام فیلتر سوخت را نشنیده اید ! و فکر می کنید تعمیر و نگهداری آن در اولویت های نگهداری از خودرو نیست !

چرا تایرها را جا به جا کنیم ؟


چرخش لاستیک ها که با الگوهای خاص از جلو به عقب و یا از یک طرف به طرف دیگر تغییر مکان می دهد ، یک عنصر مهم در نگهداری و ایمنی تایر است . در این مقاله به طور دقیق این عملکرد را برای طول عمر لاستیک ها بررسی می کنیم .

آیا خودرو شما برای زمستان آماده است؟


همیشه در فصل سرما و زمستان درصد خرابی خودروها افزایش چشمگیری پیدا می کند . سعی کنید پیش از شروع فصل سرما باتری ، موتور ، سیستم انتقال قدرت ، خطوط ترمز ، فیلترهای هوا و سیستم خنک کننده و گرم کننده را چک کنید

همه آنچه شما باید درباره تعمیر و نگهداری برف پاک کن در زمستان بدانید


برای داشتن یک رانندگی ایمن ، این نکته بسیار مهم است که در همه شرایط آب و هوایی بتوانید دید خوب و واضحی داشته باشید . برف پاک کن خودرو یکی از تجهیزات بسیار مفید ، مهم و ارزان قیمت می باشد که به طرز شگفت انگیزی در تمیز نگه داشتن شیشه جلو و دید شما کمک می کند .

ارسال اطلاعیه در هنگام موجودی

اطلاع از طریق دریافت پست الکترونیکی
اطلاع از طریق دریافت پیامک
جهت دریافت اطلاعیه از موجود شدن کالا، میتوانید با فعال سازی موراد فوق، از موجود شدن کالای مد نظر مطلع شوید !

ثبت نام در هایپرتایر


با قوانین و شرایط حریم خصوصی هایپرتایر موافقم.


دارای حساب کاربری در هایپرتایر هستید ؟ وارد شوید

بازیابی رمز عبور


تغییر رمز عبور


تایید حساب کاربری


کد ارسال شده به شماره خود را جهت فعالسازی حساب کاربری وارد نمایید.