لاستیک (تایر) های آفرود (OTR)
لاستیک (تایر) ها به نظر خیلی ساده می آیند. این طور نیست؟ بسیاری از مردم تصور میکنند که لاستیک (تایر) یک سازه ی دایره شکلیست که از فشار باد پر شده است. در این صنعت هزاران نوع لاستیک (تایر) در اندازه های مختلف با کاربری های گوناگون تولید میشود. لاستیک های (OTR) یا همان خارج از جاده یکی از این هزاران نوع میباشند که تولید شده اند تا نقش تحمل وزن زیاد و عبور از شرایطی را ایفا کنند که تایرها و خودروهای معمولی در آن شرایط متوقف می شوند.

به طور کلی این لاستیک (تایر) ها سه نوع ساختار متفاوت دارند:

بایاس آ : که درآن از ساختار لایه توری نخی استفاده میشود که در نهایت توسط بیدها در دوطرف دیواره تایر مهار میشوند. " بید " در واقع یک دسته سیم فولادی بسیار مقاوم در برابر کشش است که ساختار تایر را به دیواره آن متصل میکند. این نخ ها در لایه های مختلف با زاویه ها ی مخالف و 35 درجه به شکل مورب قرار میگیرند و آج روی آن نصب میگردد. از مزیت های اصلی این نوع ساختار برای تایر انعطاف پذیری کل این ساختار به صورت همزمان و یکپارچه است. نتیجه این انعطاف پذیری سواری نرم و راحت در مسیر های هموار و ناهموار و زمین های سنگلاخی و سخت است.نقطه ضعف تایر های بایاس چسبندگی پایین آنها در سرعت های بالا است.

تایرهای بایاس تسمه ای: این نوع تایر خارج از جاده ای (آفرود) شباهت زیادی به تایر های بایاس معمولی دارد با این تفاوت که تعداد لایه های مورب آن دو لایه یا بیشتر می باشد با این تفاوت که تسمه یا  کمربند سیمی به منظور ایجاد تعادل و پایداری بیشتر در زیر لایه آج به آن اضافه شده است و این لایه ها به صورت منقطع و با زاویه مخالف مثل شرایط تایر های  بایاس روی هم قرار میگیرند. این ساختار به طور مشهودی منجر به ارتقای عملکرد این نوع تایر ها به نسبت نمونه های بایاس معمولی می شود تایر های بایاس تسمه ای در واقع نوعی بهبود به نسبت بایاس معمولی محسوب می شوند چون همزمان با حفظ نرمی و سواری راحت ساختار مقاوم تری به نسبت بایاس معمولی در شرایط سرعت بالا از خود بروز میدهند.

تایرهای رادیال: میتوان گفت که تایر های رادیال از یک نظر نقطه ی مقابل تایر های بایاس میباشند و از دیدگاهی دیگر ترکیبی از تایر های بایاس و بایاس تسمه ای محسوب می شوند. در ساخت این نوع تایر سیم ها به شکل موازی قرار گرفته و نخ ها با خط مرکزی تایر زاویه ای راست (نود درجه) دارند ، در این نوع تایر سیم ها با هم موازی هستند و تسمه ها ی تثبیت کننده ای در بین آنها و زیر آج قرار میگیرد. همه ی این ترکیب گرد هم می آید تا تایری قوی با طول عمر بیشتر تولید شود.کنترل بیشتر در سرعت های بالا و مقاومت چرخشی کمتر هنگام دور زدن از دیگر مزایای لاستیک رادیال است. از معایب این نوع تایر میتوان سواری خشک در سرعت های پایین و در نمونه های آفرود آن عدم امکان برخورداری از قابلیت خود پالایندگی آن نام برد.

این مقاله تنها به معرفی ساختار کلی لاستیک های آفرود پرداخته است، انواع مختلفی از لاستیک های آفرود با کاربری های متفاوت در شرکت های تولید کننده طراحی و تولید میشوند و مورد استفاده قرار میگیرند.


در هنگام ثبت نظر به موارد ذیل دقت فرمایید

از زبان فارسی برای کامنت گذاری استفاده نمایید.

استفاده از کاراکتر های خاص و اموجی در ثبت نظر قابل قبول نمی باشد.

از ارسال لینک‌های سایت‌های دیگر و ارایه‌ی اطلاعات شخصی خودتان مثل شماره تماس، ایمیل و آی‌دی شبکه‌های اجتماعی پرهیز کنید.

مقایسه 0