چهار نوع آج لاستیک
لاستیک ها با انواع مختلفی از آج طراحی شده اند و هرکدام آن‌ها برای شرایط مختلف جاده و سبک رانندگی طراحی شده است. چهار نوع آج تایر جهت دار ، متقارن ، نامتقارن و جهت دار / نامتقارن وجود دارد.

 

جهت دار (یک طرفه)

منظور از جهت‌دار این است که تایر در یک جهت می‌چرخد و به طور معمول فلشی روی دیواره خود دارد که جهت چرخش را نشان می دهد. این نوع آج آب‌پیمایش بهتری دارد و آب بیشتری را از سطح تایر خارج می‌کند. لاستیک های جهت دار باید از جلو به عقب جابه‌جا شوند و در یک جهت باشند تا بهترین عملکرد را در سمت خاص خود داشته باشد.

متقارن

آج تایرهای متقارن دارای یک الگوی یکسان در کل تایر است ( شیارهای مداوم و / یا لبه های مستقل ). این نوع تایرها بیشتر در اتومبیل های سواری و غیر لوکس رایج است زیرا معمولا بی‌صدا هستند و عمر طولانی دارند. لاستیک های متقارن می توانند به طرق مختلف چرخانده شوند و این به طولانی تر شدن عمر لاستیک ها و کارایی بیشتر آنها کمک می کند.

نامتقارن

تایر‌های نامتقارن رایج ترین تایر دراتومبیل های اسپرت هستند، در این تایر‌ها طرح گل‌های مختلف برای حداکثر چنگ زنی در هر دو جاده مرطوب و خشک ترکیب می‌‌شوند. معمولاً تایر برای چسبندگی در سطح خیس و/ یا زمستانی طراحی می شود در حالی که قسمت خارجی تایر برای داشتن حداکثر توانایی پیچیدن در سطوح خشک نیاز به بلوک های بزرگ آج دارد. برای اطمینان از قرارگیری صحیح لاستیک بر روی خودرو(برای به حداکثر رساندن قابلیت جابجایی)، روی دیواره‌ی تایر "خارج" و "داخل" مشخص شده‌است. از طرح گل‌های مختلفی برای لاستیک های با الگوهای آج نامتقارن استفاده می شود.

جهت‌دار/ نامتقارن

آج تایر جهت دار/ نامتقارن بهترین حالت آج است. این مدل از الگوی آج V شکل جهت تخلیه بهتر آب (آب پیمایش) و برای چسبندگی در هوای خشک از آج نامتقارن برخوردار است. در مورد الگوهای چرخش باید همان قوانین لاستیک جهت دار را رعایت کنید. وسایل نقلیه‌ای که لاستیک های با اندازه های مختلف در جلو و عقب دارند، چرخش لاستیک های جهت دار/ نامتقارن برایشان امکان پذیر نمی‌باشد.

 منبع 


در هنگام ثبت نظر به موارد ذیل دقت فرمایید

از زبان فارسی برای کامنت گذاری استفاده نمایید.

استفاده از کاراکتر های خاص و اموجی در ثبت نظر قابل قبول نمی باشد.

از ارسال لینک‌های سایت‌های دیگر و ارایه‌ی اطلاعات شخصی خودتان مثل شماره تماس، ایمیل و آی‌دی شبکه‌های اجتماعی پرهیز کنید.

مقایسه 0