چگونه بفهمیم لاستیک چندساله است؟!




تاریخ لاستیک

خیلی از مردم بدون در نظر گرفتن تاریخ تولید لاستیک آن را خریداری می نمایند. تایرها غالبا درانبارها ذخیره می شوند. ممکن است چندین سال از زمان تولید انها گذشته باشد. سوال این است که چقدر میتوانیم لاستیک ها را نگهداری کنیم؟ همانطور که بارها اشاره کردیم، گفته میشود طول عمر لاستیک 5 و نهایتا در بهترین شرایط 6 سال است. پس به راحتی میتوان با چک کردن تاریخ تولید لاستیک سن لاستیک را مشخص کرد. حالا این اطلاعات را از کجا بیاوریم؟

روی دیواره ی لاستیک مجموعه ای از اعداد نوشته شده است که با این کلمه DOT آغاز میشود. برای مثال این عدد فرضی را در نظر بگیرید: DOT 4012. دو عدد سمت راست مربوط به سال تولید و دو عدد سمت چپ مربوط به سال آن است. یعنی در این عدد فرضی لاستیک برای هفته ی چهلم سال 2012 میباشد.اعداد دیگری نیز روی لاستیک درج شده است . اعدادی مثل کد کارخانه و کد تولیدکننده، ولی مهمترین اعداد همان اعدادیست که به تاریخ مرتبط میشود. جایگزینی لاستیک های خودرو تنها به سن آنها بستگی ندارد. وقتی شما دیدید که عمق آج لاستیک از حد استاندارد آن کمتر شده است، وقت تعویض لاستیک خودرو است. راه های مختلفی برای تعیین عمق آج وجود دارد.


در هنگام ثبت نظر به موارد ذیل دقت فرمایید

از زبان فارسی برای کامنت گذاری استفاده نمایید.

استفاده از کاراکتر های خاص و اموجی در ثبت نظر قابل قبول نمی باشد.

از ارسال لینک‌های سایت‌های دیگر و ارایه‌ی اطلاعات شخصی خودتان مثل شماره تماس، ایمیل و آی‌دی شبکه‌های اجتماعی پرهیز کنید.

مقایسه 0