آیا از حذف کردن این آیتم اطمینان دارید؟

جستجو و انتخاب


علل لرزش خودرو
علت لزرش خودرو

لرزش درخودرو از چند جهت مشکل‌ساز است، یکی اینکه لرزش در خودرو باعث هدر‌رفتن انرژی می‌شود، لرزش در خودرو باعث لق‌شدن و به صدا افتادن اتاق و دیگر قسمت‌های خودرو می‌شود و دیگر اینکه این ارتعاشات می‌تواند باعث بروز مشکلاتی در خودرو و معیوب‌شدن قسمت‌های دیگری شود. اما وقتی این ارتعاشات بسیار آزار‌دهنده می‌شود که به فرمان خودرو سرایت کند و هم باعث لرزش آن و هم کشیده‌ شدن فرمان به یک سمت شود.
فشار باد لاستیک‌ها می‌تواند باعث لرزش اتاق شود در واقع اگر میزان فشار باد تایر‌ها در هر دو طرف یکسان نباشد، موجب می‌شود تا خودرو به لرزش‌های خفیفی دچار شود، اما مهم‌ترین علت لرزش فرمان و اتاق ناشی از تایر‌ها، به بالانس نبودن آنها برمی‌گردد. اگر لرزش اتاق در سرعت‌های بین 80 تا 100کیلومتر باشد، مربوط به بالانس‌نبودن تایر‌های جلو و اگر این اتفاق در سرعت‌های بین 120 تا 140 و به بالا باشد، مربوط به بالانس نبودن چرخ‌های عقب است.
همچنین زوایای فرمان هم در کشش فرمان به یک سمت و هم در لاستیک‌ سایی چرخ‌ها اثر بسزایی دارد. تنظیم نبودن این زوایا را می‌توان از روی ساییده‌ شدن لاستیک و همچنین چگونگی ساییده‌ شدن آن به خوبی شناخت. البته نباید فراموش کنیم که تایر بی‌کیفیت نیز در این بین بی‌اثر نیست.
حتی ممکن است تایری که از کارخانه زیر خودرو تحویلی قراردهد نیز به طور ذاتی به خاطر حمل نادرست و انبارداری غلط دچار تابیدگی شده باشد. حتی خوابیدن خودرو به مدت طولانی در یک محل نیز می‌تواند باعث بیضی‌شدن تایر و ایجاد ارتعاش شود.

عیوب ناشی از جلوبندی
کمک فنر‌ها برای گرفتن ضربات وارده از مسیر جاده هستند. این قطعات در صورت خرابی می‌توانند باعث ایجاد لرزش درخودرو شوند. کمک فنر خراب را می‌توان از راه‌های مختلفی آزمایش کرد اما یکی از راحت‌ترین راه‌ها، دقت به لرزش تایر‌هاست، اتفاقی که به آن اصطلاحا رقصیدن چرخ می‌گویند و باعث می‌شود تا در عبور از پستی‌های مسیر جاده، به‌خوبی لرزش فرمان و تایر حس شود. ضمن اینکه خرابی میل تعادل یا ضربه دیدن این قطعه نیز در لرزش اتاق بی‌اثر نیست. سیبک و پلوس در خودرو‌های محور جلو نیز هر کدام باعث لرزش در خودرو می‌شوند.اما لرزش از پلوس‌ها به خاطر تاب برداشتن میل پلوس یا سه‌شاخه سر آن می‌تواند باشد که به وضوح در زیر پا حس می‌شود و بعد از گذشت از سرعتی از بین می‌رود.
با یک معاینه ساده می‌توان خرابی سیبک را نیز بررسی کرد. به این معنی که سیبک یک ضربه‌گیر پیچشی است و به همین علت نباید در راستای عمودی بازی داشته باشد.همچنین سگدست معیوب نیز می‌تواند باعث زاویه گرفتن نادرست چرخ و در نتیجه کشش فرمان به یک سمت شود.

عیوب ناشی از اتصالات چرخ
این عیوب می‌تواند از بلبرینگ، ترمز‌ها و یا اتصالات چرخ نیز باشد. برای مثال، در خودرو‌های محور محرک جلو، شل‌شدن پیچ سر پلوس باعث ایجاد صدا و لقی چرخ می‌شود. همچنین خرابی بلبرینگ با ایجاد صدای به‌خصوصی که در اصطلاح مکانیکی به آن هور هور می‌گویند، شناخته می‌شود و ضمن اینکه خرابی این قطعه شبیه به برخورد دو قطعه آهن‌ روی هم نیز می‌تواند باشد. اما اگر لرزش در زمان ترمز‌گیری باشد، به خاطر تاب برداشتن یکی یا هر دو تا از دیسک‌های ترمز در محور جلو است. البته تقسیم نادرست نیروی ترمز نیز بی‌اثر نیست و وقتی یک چرخ بیش از دیگری ترمز بگیرد، خواه نا‌خواه موجب کشیده شدن فرمان به یک سمت خواهد شد.

عیوب ناشی از شاسی خودرو ‌
شاید بسیار شنیده باشید که گفته می‌شود وقتی شاسی یک خودرو خصوصا در جلو و باز مهم‌تر از همه در انواع محور محرک جلو، آسیب دیده باشد، خرید آن باید با دقت زیادی انجام شود. در واقع وقتی شاسی ضربه می‌خورد، باید توسط صافکار و دستگاه‌های صافکاری کشیده شود تا به حالت و اندازه استاندارد خود برسد. در غیر این صورت، موجب می‌شود تا چرخ‌ها و اتصالات آنها به خاطر اینکه در جای دقیق خود قرار نمی‌گیرند، همیشه از تنظیم خارج شده و موجب خرابی قطعات جلوبندی شود که علاوه بر لرزش در خودرو، موجب لاستیک‌ سایی نیز خواهد شد.ثبت نظر

نظرات خود را در بخش ذیل وارد نمایید.

هر آنچه که باید درباره فیلتر سوخت ( بنزین ) بدانید !


برای عملکرد مناسب خودرو و موتور نگهداری و سرویس قطعات از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است . برخلاف اکثر قطعات اساسی مانند : لاستیک ها ، گیربکس ، و ... حتماً نام فیلتر سوخت را نشنیده اید ! و فکر می کنید تعمیر و نگهداری آن در اولویت های نگهداری از خودرو نیست !

چرا تایرها را جا به جا کنیم ؟


چرخش لاستیک ها که با الگوهای خاص از جلو به عقب و یا از یک طرف به طرف دیگر تغییر مکان می دهد ، یک عنصر مهم در نگهداری و ایمنی تایر است . در این مقاله به طور دقیق این عملکرد را برای طول عمر لاستیک ها بررسی می کنیم .

آیا خودرو شما برای زمستان آماده است؟


همیشه در فصل سرما و زمستان درصد خرابی خودروها افزایش چشمگیری پیدا می کند . سعی کنید پیش از شروع فصل سرما باتری ، موتور ، سیستم انتقال قدرت ، خطوط ترمز ، فیلترهای هوا و سیستم خنک کننده و گرم کننده را چک کنید

همه آنچه شما باید درباره تعمیر و نگهداری برف پاک کن در زمستان بدانید


برای داشتن یک رانندگی ایمن ، این نکته بسیار مهم است که در همه شرایط آب و هوایی بتوانید دید خوب و واضحی داشته باشید . برف پاک کن خودرو یکی از تجهیزات بسیار مفید ، مهم و ارزان قیمت می باشد که به طرز شگفت انگیزی در تمیز نگه داشتن شیشه جلو و دید شما کمک می کند .

ارسال اطلاعیه در هنگام موجودی

اطلاع از طریق دریافت پست الکترونیکی
اطلاع از طریق دریافت پیامک
جهت دریافت اطلاعیه از موجود شدن کالا، میتوانید با فعال سازی موراد فوق، از موجود شدن کالای مد نظر مطلع شوید !

ثبت نام در هایپرتایر


با قوانین و شرایط حریم خصوصی هایپرتایر موافقم.


دارای حساب کاربری در هایپرتایر هستید ؟ وارد شوید

بازیابی رمز عبور


تغییر رمز عبور


تایید حساب کاربری


کد ارسال شده به شماره خود را جهت فعالسازی حساب کاربری وارد نمایید.