آیا از حذف کردن این آیتم اطمینان دارید؟

جستجو و انتخاب


مزایا و معایب گاز نیتروژن در لاستیک خودرو
  گاز نیتروژن در تایر

چند سالی است که در کشورما نیز استفاده از گاز نیتروژن به جای باد معمولی رواج پیدا کرده است هر چند قبل از اینکه در خودرو معمولی مورد استفاده قرار گیرد در لاستیک هواپیماها، خودروهای ارتش آمریکا و خودروهای مسابقات نسکار استفاده می‌شود و به دلیل بزرگتر بودن مولکول‌های نیتروژن نسبت به اکسیژن خصوصاً در تایرهای تیوپ لس (به دلیل دیر پنچر شدن) طرفداران زیادی پیدا کرده است. با توجه به اینکه هزینه استفاده از نیتروژن چندین برابر بیشتر از باد معمولی است و هر جایی هم امکان دستیابی به نیتروژن وجود ندارد و مانند باد معمولی آن هم نیاز به چکاپ دوره‌ای دارد هنوز مورد استقبال همگان واقع نشده است.

مزایای استفاده از نیتروژن

با توجه به بزرگتر بودن مولکول‌های نیتروژن نسبت به اکسیژن فشار لاستیک ثابت می‌ماند و چون حساسیت کمتری نسبت به تغییرات دمایی دارد بنابراین با افزایش حرارت یا کاهش حرارت تایر فشار موجود در لاستیک تغییر بسیار جزیی می‌کند و این عمده دلیل استفاده از نیتروژن در ماشین‌های مسابقه‌ای است.

به دلیل ثابت بودن فشار باد تایر موجب افزایش راندمان و کاهش مصرف سوخت می‌شود و گفته می‌شود حدود ۳ درصد تاثیر مثبت روی مصرف سوخت خودرو دارد. اگر هر چهار لاستیک خودرو به اندازه یک Psi کم باد باشد تا ۳ درصد در مصرف سوخت تاثیر منفی می‌گذارد بالطبع اگر این مقدار بیشتر باشد درصد مصرف سوخت نیز بیشتر می‌گردد و چون نیتروژن حفظ فشار باد بهتری دارد باعث کاهش مصرف سوخت می‌گردد.

تایرهایی که از نیتروژن استفاده می‌شود به دلیل اینکه نیتروژن گاز خشک است و هیچ گونه رطوبتی ندارد دارای عمر بالاتری هستند و این عدم رطوبت برای جنس لاستیک نیز مفید است و همچنین از فلز رینگ نیز محافظت می‌کند. زیرا اکثراً رنگ درونی رینگ‌ها در اثر عملیات آپارات آسیب می‌بیند.

از نظر ایمنی نیز گاز نیتروژن چون قابل اشتعال نیست تاثیر مثبتی از لحاظ ایمنی محسوب می‌شود زیرا در لاستیک‌های پر شده از باد معمولی اکسیژن موجود در لاستیک در صورت آتش سوزی به سوختن بیشتر کمک می‌کند.

با توجه به افزایش راندمان و کاهش مصرف سوخت در استفاده از گاز نیتروژن و افزایش ۳۰ درصدی طول عمر لاستیک‌ها از آلودگی هر چند بیشتر محیط زیست جلوگیری می‌کند.

معایب استفاده از نیتروژن

شاید بتوان گفت هزینه نسبتاً بالا پرکردن لاستیک با نیتروژن از معایب آن به شمار می‌آید.

با توجه به اینکه استفاده از نیتروژن در تایر خودرو باز هم نیازمند سرویس و نگهداری دوره‌ای می‌باشد و همچنان بایستی حواستان به فشار باد لاستیک باشد یکی از نقاط ضعف این پروسه محسوب می‌گردد.

احتمالاً خود شما نیز به این نتیجه رسیده‌اید که باد نیتروژن را در هر جایی نمی‌توان یافت. بنابراین استفاده کنندگان از این فناوری در محدودیت قرار می‌گیرند و همین موضوع شاید عمده دلیل عدم انتخاب آن‌ها در عدم استفاده از گاز نیتروژن گردد.

نتیجه گیری

با ذکر موارد بالا می‌توان چنین نتیجه گرفت که کاهش مصرف سوخت، افزایش دوام لاستیک خودرو، ایمنی بیشتر، بهبود فرمان پذیری، افزایش چسبندگی لاستیک به زمین، نرمی بیشتر لاستیک و سهولت استفاده از خودرو به دلیل نیاز کمتر به تنظیم باد لاستیک‌ها خود گویای دلیل استفاده از گاز نیتروژن در تایر خودرو می‌باشد پس تعلل نکنید و رانندگی متفاوتی را با هزینه‌ای اندک تجربه نمایید.ثبت نظر

نظرات خود را در بخش ذیل وارد نمایید.

تایر هانکوک بر روی خودرو جدید مینی کوپر


هانکوک ، تایر Ventus S1 Evo Z جدید خود را به زودی با عملکرد فوق العاده فوق العاده بالا ( UUHP ) ارائه خواهد داد .

رونمایی هانکوک از تایر لافن G FIT 4S


سازنده ی تایر هانکوک از اضافه شدن تایر جدید تمام فصل برای خودروهای سواری و شاسی بلند های کوچک و متوسط به سبد محصولات تجاری برند زیر مجموعه خود با نام G FIT 4S لافن خبر می دهد.

میشلن خط تولید لاستیک "سازگار با محیط زیست" را در اروپا راه اندازی کرد


میشلن از لاستیک سازگار با محیط زیست خود که e-Primacy نامیده می شود رونمایی کرد و قصد دارد این محصول را بزودی به بازار عرضه کند.

فیات از خودرو تمام برقی جدید 500 خود رونمایی کرد


در تاریخ 4 مارس 2020 ، فیات تولید کننده خودروی ایتالیایی ، اعلام کرد که مدل cinquecento خود را به دنیای برقی می برد ، این شرکت پیش از این 500 la prima cabrio رونمایی کرده بود .

ارسال اطلاعیه در هنگام موجودی

اطلاع از طریق دریافت پست الکترونیکی
اطلاع از طریق دریافت پیامک
جهت دریافت اطلاعیه از موجود شدن کالا، میتوانید با فعال سازی موراد فوق، از موجود شدن کالای مد نظر مطلع شوید !

ثبت نام در هایپرتایر


با قوانین و شرایط حریم خصوصی هایپرتایر موافقم.


دارای حساب کاربری در هایپرتایر هستید ؟ وارد شوید

بازیابی رمز عبور


تغییر رمز عبور


تایید حساب کاربری


کد ارسال شده به شماره خود را جهت فعالسازی حساب کاربری وارد نمایید.